سویا با کبد چرب چه می کند؟
۱۳۹۲/۴/۲۹ | ٧۶۶

پروتئین سویا، علایم بیماری کبد چرب را در افراد چاق کاهش می‌دهد

سویا با کبد چرب چه می کند؟

۱- پروتئین سویا، علایم بیماری کبد چرب را در افراد چاق کاهش می‌دهد: محققان دانشگاه ایلی‌نویز در مطالعات اخیر خود پی بردند که پروتئین سویا، تجمع چربی و تری گلیسریدها را در کبد افراد چاق به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد.درصد بسیار زیادی از افراد بدون داشتن هیچ علایمی به بیماری کبد چرب دچار هستند. چاقی یکی از مهمترین عوامل بروز این بیماری است که در برخی موارد به نارسایی کبد منجر می‌شود.

۲- چربی در کبد متابولیزه می‌شود: در افراد چاق انتقال چربی‌ها به بافت چربی کاهش می‌یابد، در نتیجه کبد محل ذخیره و تجمع بیش از حد چربی می‌شود. تجمع چربی در بافتی غیر از بافت چربی (مانند کبد)، عملکرد حیاتی ارگان را به طور خطرناکی دچار اختلال می‌نماید.

.

۳- مصرف پروتئین سویا تا حد زیادی علایم کبد چرب را بهبود می‌بخشد: برای انجام این تحقیق، تجمع چربی در کبد موش‌های لاغر و چاق که دارای رژیم حاوی کازئین (پروتئین شیر) یا پروتئین سویا بودند، مورد مقایسه قرار گرفت.رژیم غذایی اثری بر کبد موش‌های لاغر نداشت اما در موش‌های چاقی که پروتئین سویا مصرف کرده بودند، تجمع تری گلیسریدها و سایر چربی‌ها در کبد ۲۰ درصد کاهش یافت. در حقیقت این بررسی اثبات کرد که پروتئین سویا می‌تواند موجب کاهش علایم بیماری کبد چرب شود. مکانیسم این عمل مربوط به نقشی است که پروتئین سویا در مسیر متابولیسم چربی ایفا می‌کند.

 

در بسیاری از افراد چاق، انتقال چربی به خارج از کبد با اختلالاتی همراه است و پروتئین سویا قادر است این انتقال را تسهیل کرده و علایم بیماری کبد چرب را کاهش دهد.

 

نتایج این مطالعه در کنگره سالیانه انجمن بیوشیمی و بیولوژی مولکولی آمریکا ارائه گردید.

 

گردآوری: دارونما
منبع: پزشکان بدون مرز

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com