نابغه ها چه تفاوتی با انسانهای عادی دارند؟
۱۳۹۲/۴/۳۰ | ۸۹۱

مغز انسانهای مختلف با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. حتی مغز انسان های معمولی نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

نابغه ها چه تفاوتی با انسانهای عادی دارند؟آقای سرگی ساولیوف از اساتید برجسته، پرفسور علوم بیولوژی، کارشناس ویژگی های منحصربفرد مغز انسان، مدیر لابراتوار سیستم های انیسیتو تحولات فورمالوژی انسان و وابسته به آکادمی علوم پزشکی روسیه می باشد
.

 

وی تمام زندگی خود را صرف مطالعه بر روی نوابغ کرده است و تجربیات گرانبهایی از نحوه ی عملکرد مغر انسان های باهوش دارد.

آقای سرگی ساولیوف در مصاحبه ای با روزنامه نگاران در رابطه با نابغه ها می گوید:

"نابغه ها از همان ابتدا نابغه به دنیا می آیند. نابغگی دست یافتنی نیست.

مغز انسانهای مختلف با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. حتی مغز انسان های معمولی نیز با یکدیگر متفاوت هستند. تمامی ساختارهای مغز همچون بخش فکر کردن نیز در افراد مختلف یکسان نیست."

چه چیزی انسان را منحصربفرد می کند؟

آقای ساولیوف تا کنون بر روی مغز ده ها انسان باهوش مطالعه و آزمایش داشته است. وی بر این عقیده است که هوش انسان به وضعیت سلول های خاکستری مغز انسان بستگی دارد. در میان این افراد می توان به برندگان جوایز نوبل، مشاعیر، نقاشان و موسیقی دانان اشاره نمود.در مغز افراد با استعداد، بخش هایی که مثلا پاسخگوی شنوایی، بینایی و غیره هستند از افراد معمولی پیچیده تر و پیشرفته تر می باشد.

وی در ادامه افزود:

"ساختار منحصربفر ژنتیکی مغر انسان یعنی چه؟

یعنی تعداد رشته های مغزی و یاخته های عصبی <نورون> که مسئولیت خاصی را بر عهده می گیرند. در مغز انسانها به طور متوسط نزدیک به 11 میلیارد نورون وجود دارد. برای مثال به طور متوسط 3 میلیارد نورون برای بینایی درنظر گرفته می شود. ولی تعداد نورون های بخش بینایی برخی دیگر نزدیک به 9 میلیارد می رسد.

تعداد نورونها رابطه مستقیمی با توانایی افراد دارد. هرچقدر تعداد نورون ها بیشتر باشد، راه های ارتباطی مغز نیز بیشتر است. بدین ترتیب استعداد انجام کاری که نروهای بیشتری تفکیک شده است نیز افزایش می یابد. برای مثال یک نقاش باید نرون های بینایی زیادی داشته باشد تا بتواند آنچه را ما دقت نمی کنیم، ببیند.

افراد نابغه نیز از تعداد بالای نرون های بینایی برخوردار هستند. این ساختار واحد نبوده و چندین زیرساختار دارد. به نظر می رسد که افراد کمی از چنین ساختاری برخوردار بوده و به همین دلیل نیز تعداد افراد نابغه کم است."

نابغگی و ساختار منحصربفرد مغز انسان تنها به صورت ارثی بوده و اگر کودک از همان ابتدا باهوش به دنیا نیامده باشد، هیچ گونه تمرین، آموزش و تربیتی نمی تواند وی را به نابغه تبدیل کند.

همچنین مغز افراد نابغه به میزان یک و نیم برابر از انسانهای معمولی سنگینتر است. این بدان معناست که از همان آغاز حیات نیز انسانها یکسان به دنیا نمی آیند.

آقای ساولیوف در رابطه تفاوت افراد با یکدیگر می گوید:

 

"تفاوت انسانها با یکدیگر بیشتر از تفاوت مثلا راکن و سگ و یا تفاوت روباه از گرگ است. به همین خاطر نیز نباید تعجب کرد که چرا نمی توانیم بر سر موضوعاتی با یکدیگر به توافق برسیم."

نابغگی یعنی نوآوری و توان ساخت یک چیز جدید. چیزیکی تا کنون در طبیعت وجود نداشته است. اما معمولا نوابغ را کسی به رسمیت نمی شناسد. پروفسور ساولیوف بر این عقیده است که این مسله تا 2 دهه ی دیگر تغییر خواهد کرد.

وی در این رابطه افزود:

"باید وضوح تصویری (رزلوشن) اسکنرهای پزشکی را افزایش داد. بدین ترتیب می توان استعداد افراد در بخش های مختلف را از همان آغاز تولد و یا حتی پس از گذشت سالها از زندگی وی، مشخص نمود."

اسکنرهای پزشکی هنوز قادر به این کار نیستند. بر روی صفحه ی نمایش خاکستری رنگ این دستگاه ها، تنها تفاوتی که میان مغز یک انسان معمولی و یک موسیقی دان نخبه می توان یافت، شکستگی ها و زخم های ناحیه ی سر می باشد.

 

گردآوری : دارونمـــا
منبع : خبرگزاری روسیه

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com