گوش مصنوعی با ظاهر و کارکردی شبیه به گوش واقعی انسان
۱۳۹۲/۵/۲۰ | ۵۳٧

دانشمندان مرکز تحقیقات در دانشگاه ماساچوست با استفاده از یک چاپگر سه بعدی و غضروفهای گوسفند موفق به ساخت یک گوش مصنوعی بسیار شبیه به گوش واقعی با عملکرد مشابه شدند.

گوش مصنوعی با ظاهر و کارکردی شبیه به گوش واقعی انسان

دانشمندان مرکز تحقیقات در دانشگاه ماساچوست با استفاده از یک چاپگر سه بعدی و غضروفهای گوسفند موفق به ساخت یک گوش مصنوعی بسیار شبیه به گوش واقعی با عملکرد مشابه شدند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، گوش مصنوعی دانشمندان توسط یک جراح پلاستیک طراحی شد که تا حد ممکن به عضو واقعی شبیه باشد
محققان تعداد مورد نیاز سلولهای غضروف را رشد دادند و آنها را زیر پوست موشهای آزمایشگاهی پرورش دادند.

به قالب سیم اضافه شد تا این عضو شکل گرفته و شبیه گوش انسان قابل ارتجاع باشد.

دانشمندان درحال حاضر برای انجام آزمایشهای بالینی این گوش آماده می شوند و امیدوارند که روزی از آن در عملهای پیوندی به کار گرفته شود.

این گوش مصنوعی که شبیه به گوش خارجی انسان است و مثل همان کار می کنند توسط دانشمندان با استفاده از یک چاپگر سه بعدی و غضروفهای گوسفند ساخته شده است

درحالی که این فناوری قابل تغییر است، دانشمندان مدعی شده اند که می توانند در یک دوره زمانی کوتاه از همین فرآیند برای تولید گوشهای استفاده کننده که شبیه گوشهای واقعی است.

این گوشها توسط توماس سروانتیز و همکارانش از بیمارستان عمومی ماساچوست ساخته شده است.

محققان ماساچوست با همکاری یک جراح پلاستیک قالب سه بعدی برای ساخت گوش مصنوعی تولید کردند که داخل آن را با کلاژن گاو پرکرده و در عین حال در انتظار رشد سلولهای غضروفی داخل بدن موش شدند تا آنها را جایگزین کلاژن داخل قالب کنند، پس از آن به قالب سیم افزوده شد تا شکل گوش بدست آید

آنها با کمک یک جراح پلاستیک یک مدل سه بعدی دیجیتال ساخته و طراحی کردند تا از شکل و شباهت آن اطمینان حاصل کنند.

مدل نهایی چاپ شد و با polydimethylsiloxane قالب گرفته شد. این مواد یک ترکیب خاص سیلیکنی است. کولاژن گاو به این قالب نهایی افزوده شد. کولاژن پروتئینی است که به پوست خاصیت ارتجاعی می دهد.

پس از آن محققان سلولهای غضروف گوش را از گوسفند برداشت کردند. این سلولها زیر پوست موشهای آزمایشگاهی کاشته شد و یک دوره سه ماهه انتظار سپری شد تا تعداد کافی غضروفها در بدن موشها رشد کنند تا بتوان آنها را جایگزین کلاژن گاو در قالب نهایی کنند.

مدلهایی که با همین روش به علاوه سیم ساخته شد شباهت بیشتری به گوش انسان داشت، چرا که به نظر می رسد مدلهای بدون سیم به نوعی از شکل خارج شده اند.

همین گروه پیشتر این تحقیق را روی موشها با استفاده از سلولهای غضروفی انجام داده بود اما این بار آن را به صورت سه بعدی انجام دادند.

سالانه هزاران کودک با نقصی متولد می شوند که از آن با عنوان ” microtia” یاد می شود، در این نوع نقص عضو ، گوش خارجی آنها به طور کامل رشد نمی کند. بسیاری از آنها دارای گوش داخلی هستند اما در شنوایی آنها به علت فقدان ساختار خارجی یک نقص وجود دارد.

نتایج این تحقیقات در مجله انجمن رویات اینترفیس منتشر شده است

 


منبع : پزشکان بدون مرز

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com