تشخیص سریع دیابت با بیوحسگر محققان ایرانی
۱۳۹۲/۵/۲۴ | ۶۰۰

پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوحسگر پژوهشگاه علوم غدد و ‏متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی‎ ‎تهران بیو حسگری برای تشخیص سریع دیابت ارائه کردند.

تشخیص سریع دیابت با بیوحسگر محققان ایرانی

پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوحسگر پژوهشگاه علوم غدد و ‏متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران بیو حسگری برای تشخیص سریع دیابت ارائه کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اجسام کتونی مانند 3-هیدروکسی بوتیرات (‏HB‏) و استواستات به طور غیرعادی در خون بیماران دیابتی انباشته می‌شود. کتواسیدوز دیابتی به عنوان نشانه تهدید‌کننده حیات همراه با دیابت، اغلب در بیماران دیابتی نوع 1 اتفاق می‌افتد.در این بیماران غلظت هیدروکسی بوتیرات می‌تواند بیش از 3 هم برود و به 12 میلی مولار نیز برسد. بنابراین، ‏تعیین سطوح هیدروکسی بوتیرات در نمونه‌های زیستی برای تشخیص زود هنگام دیابت با اهمیت است.‏

غلظت هیدروکسی بوتیرات (‏HB‏) معمولا به‌وسیله‌ی روش‌هایی همچون کروماتوگرافی، سنجش‌های ایزوتوپیک و ‏اسپکتروفوتومتریک سنجیده می‌شود که اغلب زمان بر است و نیاز به مراحل پردازش چندگانه دارد.

از این رو پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوحسگر پژوهشگاه علوم غدد و ‏متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، روش ساده‌ای برای ساخت حسگر ‏هیدروکسی بوتیرات (‏HB‏) با استفاده از نانولوله‌های کربنی تک دیواره ارائه دادند.

نتایج به دست آمده از این تحقیقات نشان می‌دهد که این بیوحسگر قادر ‏است یک دهم تا دو میلی مولار HB در نمونه‌های زنده را ‌شناسایی کند. دقت اندازه‌گیری این حسگر ‏0.009‏ میلی مولار است.


منبع : خبرگزاری مهر

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com