شناسایی ماده درمان آلزایمر در جلبک‌های دریایی خلیج فارس
۱۳۹۲/۵/۲۴ | ۵۱۹

مدیر گروه علوم زیستی دریای پژوهشگاه ملی اقیانوس‎شناسی و علوم جوی از شناسایی نوعی ماده در جلبک دریایی برای درمان بیماری آلزایمر خبر داد.

شناسایی ماده درمان آلزایمر در جلبک‌های دریایی خلیج فارس

مدیر گروه علوم زیستی دریای پژوهشگاه ملی اقیانوسشناسی و علوم جوی از شناسایی نوعی ماده در جلبک دریایی برای درمان بیماری آلزایمر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علی مهدینیا با اشاره به تحقیقات انجام شده در دنیا برای تولید این ماده از جلبکها اظهار داشت: تولید این ماده در دنیا در فاز سوم دارویی است. ضمنآن که در سال2010 میلادی نیز یک گروه مطالعاتی ایتالیایی وجود این ماده را در جلبکی گزارش کرد.مهدی‌نیا با بیان اینکه بیماری آلزایمر یکی از بیماریهای مطرح در دنیاست که مورد توجه قرار گرفته است، گفت: با توجه به هزینههای بالای درمان این بیماری و نگهداری از بیماران مبتلا، شناخت ترکیباتی که خاصیت درمانی برای این بیماری را دارد از اهمیت بهسزایی برخوردار است.

وی ماده هموتائورین را از جمله این ترکیبات برای درمان بیماری آلزایمر معرفی کرد و گفت: این ماده نوعی آمینواسید است که توسط جلبکها به عنوان متابولیک تولید میشود.

وی با تاکید بر اینکه در این تحقیقات 12گونه جلبک از جمله جلبکهای سبز، قرمز و قهوهای که از جلبکهای بومی منطقه خلیج فارس بودند مورد بررسی قرار گرفتند، افزود: در این تحقیق بر آن شدیم تا با بررسی امکان وجود این ماده در جلبکهای بومی دریایی ایران بتوانیم جلبکهایی که توانایی تولید ماده هموتائورین را دارند شناسایی کنیم.

مهدینیا همچنین با اشاره به نتایج این تحقیقات تصریح کرد: در این تحقیقات در 10نمونه از جلبکها وجود ماده هموتائورین به اثبات رسید، ضمن اینکه بیشترین مقدار این ماده در جلبکی به نام ویکتیوتا وجود دارد. این جلبک از دسته جلبکهای قهوهای است.

مدیر گروه علوم زیستی دریا پژوهشگاه ملی اقیانوسشناسی و علوم جوی ابراز امیدواری کرد تا با پشت سرگذاشتن آزمایشهای مربوط به سمیت و سایر آزمایشها بتواند این جلبک بومی را به عنوان مکمل غذایی به جامعه معرفی کند.


منبع : خبرگزاری مهر

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com