تکذیب واردات داروی بی‌کیفیت از هند
۱۳۹۲/۵/۳۰ | ۱۰۸۹

در حالی برخی کارشناسان نسبت به واردات داروی بی‌کیفیت از هند ابراز نگرانی کرده‌اند که رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو این موضوع را تکذیب کرده است.

تکذیب واردات داروی بی‌کیفیت از هند

در حالی برخی کارشناسان نسبت به واردات داروی بی‌کیفیت از هند ابراز نگرانی کرده‌اند که رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو این موضوع را تکذیب کرده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ چندی پیش سایت دارویی فارمابیر از ورود هند به بازار داروی ایران به دلیل تحریم‌ها و کمبود دارو در کشورمان خبر داد. این سایت همچنین مدعی شد که وزارت بهداشت ایران در جریان سفر یک هیئت هندی به تهران موافقت خود را با واردات 28 نوع دارو شامل قرص، کپسول، محلول و مواد تزریقی از این کشور اعلام کرده است. 

این گزارش در حالی منتشر شد که مراد هاشم‌زهی، یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به اینکه به ‌طور حتم کیفیت داروهای چینی و هندی در قیاس با داروهای اروپایی بسیار پایین‌تر است، گفت که بیشتر پزشکان این موضوع را تایید می‌کنند چون در بیشتر اوقات استفاده از این داروها نتیجه مناسب را به همراه ندارد.

در همین حال رئیس سازمان غذا و دارو در اردیبهشت ماه سال جاری اعلام کرد که هیچ داروی ساخته شده‌ای از جمله پنی‌سیلین از چین و هند وارد نشده است و فقط مواد اولیه دارویی از این کشورها وارد می‌شود.

عباس حاجی آخوندی در عین حال اذعان کرد که "تا به حال از این کشورها داروی ساخته شده وارد نکرده‌ایم اما در آینده ممکن است. اگر شرکت‌های هندی و چینی به ما اعلام کنند و گواهی رسمی بیاورند که داروی ساخته شده آنها در اروپا و آمریکا نیز تایید و مصرف شده است، واردات این داروها به کشور منعی ندارد."

در همین حال رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو نیز در گفت‌وگو با ایسنا با تکذیب واردات داروی بی‌کیفیت از هند گفت: ایران واردات داروی چندانی از هند ندارد و مقدار دارویی نیز که از این کشور وارد می‌شود مربوط به داروهایی می‌شوند که دارای تائیدیه بوده و در بازار آمریکا و اروپا نیز به فروش می‌رسند.

آمار گمرک ایران حاکی از آن است که ایران در چهار ماه نخست سال جاری واردات دارو از هند داشته است. از جمله این واردات می‌توان به واردات 12.2 میلیون دلار مکمل‌های دارویی فاقد تولید مشابه داخلی، 2.8 میلیون دلار آنتی‌بیوتیک، 1.9 میلیون دلا داروهای حاوی آلکالوئیدها، 1.7 میلیون دلار واکسن‌های پزشکی و موارد دیگری اشاره کرد.
منبع : سلامت نیوز

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com