علایم مسمومیت بارداری و خطرهای آن
۱۳۹۲/۶/۴ | ۶۳۴

یک متخصص زنان و زایمان گفت: مسمومیت بارداری در مرحله خفیف قابل درمان است اما اگر به مرحله شدید برسد تنها راه حل، ختم حاملگی است.

علایم مسمومیت بارداری و خطرهای آن

دکتر عبدالمجید باور درباره مسمومیت بارداری و علایم آن اظهار کرد: مسمومیت بارداری در زنان باردار با علایمی مانند فشار خون، ورم اندام‌ها به خصوص پا، وجود پروتئین در ادرار و در مراحل پیشرفته‌تر با تهوع و سرگیجه ظاهر می‌شود.
وی ادامه داد: معمولا مسمومیت حاملگی در ابتدا خفیف بوده و در صورت عدم درمان به نوع شدید تبدیل می‌شود که اگر فرم شدید آن مورد درمان قرار نگیرد می‌تواند موجب به کما رفتن مادر شود.این متخصص زنان و زایمان، فشارخون 14 روی 9 را از علایم مسمومیت بارداری خفیف اعلام کرد و گفت: اگر فشار خون زن باردار حدود 14 روی 9 باشد و یا نسبت به حالت همیشگی شخصی فشار خون وی، 3 عدد بالاتر رود برای مثال همیشه فشار روی 11 بوده اما به یک‌باره در دوران بارداری فشار روی 14 رفته باشد، در صورتی که این علامت با ورم و وجود پروتئین در ادرار همراه باشد، شروع مسمومیت بارداری خفیف را نشان می‌دهد.

وی مسمومیت شدید را حالتی دانست که فشار انقباضی بالای 15 و یا فشار خون انبساطی پایین 11 باشد و ادامه داد: اگر مسمومیت بارداری با تشنج همراه شود به آن "اکلامپسی" می‌گویند که خطرناک‌ترین مرحله مسمومیت بارداری است چرا که در نتیجه آن، تست‌های کبدی مختل شده، پلاکت پایین آمده و زندگی مادر را در خطر قرار می‌دهد.
باور درباره تاثیر مسمومیت بارداری بر جنین گفت: نوع خفیف مسمومیت بارداری برای جنین خطرناک نیست اما نوع شدید آن با تاثیر بر روی عروق جفت می‌تواند جنین را دچار مشکل کرده و یا رشد آن را با اختلال رو به رو کند.
وی اضافه کرد: مسمومیت بارداری مشکل شایعی نبوده و زمینه ایجاد آن به عواملی مانند سن مادر (سن خیلی پایین یا خیلی بالا)، چاقی مادر و یا ایجاد اضافه وزن زیاد در ایام بارداری و زمینه فشار خون در مادر بستگی دارد.
این متخصص زنان به مادران باردار توصیه کرد: مسمومیت بارداری در مرحله خفیف با رژیم‌های غذایی و آزمایش‌های پیوسته قابل درمان است و تنها باید نمک را در رژیم بارداری محدود کرده و کربوهیدرات و سایر مواد چاق‌ کننده را کم کنند.


منبع : داروغذا

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com