کمر پزشک خانواده بر اثر کمبود اعتبار خم شد!
۱۳۹۲/۶/۴ | ۵۵۹

طرح پزشک خانواده را این روزها می‌توان به بیماری تشبیه کرد که نیازمند درمان و اصلاح است.

کمر پزشک خانواده بر اثر کمبود اعتبار خم شد!

طرح پزشک خانواده را این روزها می‌توان به بیماری تشبیه کرد که نیازمند درمان و اصلاح است. این طرح برای نخستین بار نسخه (1-5) این طرح در 4 استان به عنوان پایلوت به اجرا درآمد تا نواقص آن مشخص شده و برای اجرای گسترده در سطح کشور، اصلاح شود.

هر چند که در استان‌های یاد شده پزشکان اجرا کننده و حتی مردم، نسبت به چگونگی اجرا، اعتراضات خود را اعلام کردند اما هیچ‌گاه گزارشی از اجرای طرح پایلوت، منتشر نشد. در نهایت اما اعلام گردید که نسخه اصلاح شده (1-0) با عنوان (2-0) شهری که نواقص آن برطرف شده برای اجرا در شهرها آماده است.دو سال قبل رییس‌جمهور وقت از وزیر بهداشت و درمان درخواست کرد که ظرف مدت دو سال، تا پایان دولت دهم، پزشک خانواده در سراسر کشور اجرایی کند. این در حالی است که مطابق قانون برنامه 5 توسعه، پزشک خانواده باید ظرف مدت 5 سال و به تدریج در کشور به مرحله اجرا درآید.
با این وجود فراخوان‌ها زده شد و در مرحله نخست، شیراز به طور کامل طرح را اجرا کرد و خبرهای رسیده حاکی از آن است که نسخه جدید هم نتوانسته،‌ پزشک خانواده را درمان کند. 
عضو هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی اصفهان می‌گوید: نسخه 2-0 پزشک خانواده در شیراز جواب نداده است به طور حتم وقتی پزشک تامین نباشد هزینه مطب را به بیمار تحمیل می‌کند بدین نحو که از میزان خدمات می‌کاهد و یا زیرمیزی می‌گیرد که در این صورت بیماران بازنده پزشک خانواده می‌شوند. 
8 تیر ماه سال جاری، دکتر عباس کامیابی رییس انجمن پزشکان عمومی ایران طی نامه‌ای خطاب به دکتر حسن روحانی- رییس‌جمهور جدید ، به بیان بخشی از دغدغه‌های جامعه‌ی پزشکی و وضعیت فعلی نظام سلامت کشور پرداخت.
وی در این نامه با اظهار تاسف ازسیاست‌زدگی در حوزه‌ی سلامت کشور و کم‌رنگ بودن نگاه سلامت‌محور در کابینه‌ برخی از دولت‌های گذشته، بر ضرورت توجه به این امر در کابینه‌ جدید تاکید و اعلام کرد:" انجمن پزشکان عمومی ایران، به‌عنوان بزرگ‌ترین انجمن گروه پزشکی کشور، برای تحلیل مشکلات نظام سلامت و ارایه‌ی راهکارها با کمک سایر انجمن‌ها و تشکل‌های پزشکی آمادگی دارد."
پس از این اعلامیه بود که در روز 9 مرداد سال جاری انجمن پزشکان عمومی کشور و نظام پزشکی بیانیه مشترکی صادر کردند. 
در بخشی از این بیانیه آمده بود: "طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع به‌ منظور ارتقای شاخص ها و عادلانه کردن سلامت از شعارهای دیرینه سازمان نظام پزشکی و تمامی شاغلین متعهد حوزه سلامت کشور بوده است. این طرح به معنای مدیریت تولید و دریافت خدمات در حوزه سلامت است که این مدیریت شامل کیفیت، نیاز به ارائه خدمت، نیاز به دریافت خدمت و کنترل هزینه‌هاست. هدف از اجرای طرح پزشک خانواده، همچنان که در ممالک توسعه‌یافته انجام گرفته است، تحقق عدالت در سلامت و کاهش میزان پرداخت هزینه‌ها از جیب مردم است."
طرح نسخه 01 و 02 پزشک خانواده به صورت غلوآمیز !
آنچه مسلم است اینکه استقرار چنین نظام مترقی نیز مستلزم افزایش سهم سلامت در بودجه عمومی کشور است. در سال 1390 مقرر شده بود به‌ عنوان سال آغازین برنامه پنجم توسعه تمام شهرهای زیر یکصد هزار نفر تحت پوشش برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع قرار گیرند، اما به دلایل اساسی از جمله عدم تأمین اعتبارات، ناهماهنگی سازمانهای بیمه‌گر با وزارت بهداشت و مسائلی از قبیل عدم صدور دفترچه بیمه برای همگان و...، متأسفانه در پایان آن سال حتی در سطح 17 شهر در کشور نیز، با اشکالات جدی مواجه شد. 
در این زمینه رییس انجمن پزشکان عمومی اصفهان با بیان اینکه نسخه 01 و 02 پزشک خانواده بدون توجه به معیارهای علمی و به صورت غلوآمیز مطرح شده است، می گوید: در ابتدا نسخه 01 طرح پزشک خانواده به بن بست خورد اما کارشناسان برتر کشور بدون توجه به معیارهای علمی تصمیم به پیاده سازی نسخه 02 طرح پزشک خانواده کردند و این در حالی بود که در بسیاری از ارگان‌های پزشکی نسخه 02 طرح پزشک خانواده مورد نقد قرار گرفت و بسیاری از پزشکان به شروع شتابزده این طرح انتقاد داشتند.
دکتر مازیار ستاری اظهار می کند: اعتبارات تخصیص یافته به نسخه 02 این طرح و منابع مالی ان دچار تناقض‌های فراوانی بود که این نسخه را با مشکلات فراوانی روبرو کرد و بسیاری از پزشکان بر اجرای اعتراض داشتند.
بسیاری از کارشناسان طرح پزشک خانواده معتقدند که این طرح عامل مهمی در تامین سلامت مردم دارد در حالی که تنها موضوعی که به آن در این طرح توجه نشده همین مسئله است.
نادیده‌گرفتن نقطه نظرات سازمان‌های هدف طرح پزشک خانواده ، عدم فراهم سازی زیرساخت‌های فرهنگی در سطح دریافت‌کنندگان خدمت و ارائه‌کنندگان و تخصیص ندادن بودجه و قرارگیری سلامت مردم در اولویت درجه اول کشور از جمله دلایل شکست این طرح به شمار می رود.
به عقیده رییس انجمن پزشکان عمومی اصفهان ، مجریان طرح پزشک خانواده افراد بدون تجربه‌ای هستند که با گذراندن دوره‌ای بسیار کوتاه و از طریق بخشنامه با سیستم ارجاع آشنا شده‌اند و آثار این ضعف مدیریت در تمامی سطوح بارز است. 
وی ادامه می دهد: در برخی موارد سیستم پرداخت نامناسب در طرح پزشک خانواده معیشت بسیاری از پزشکان را تحت تاثیر قرار داده است، به علاوه عدم شرح وظایف همکاران ماما، رادیولوژیست‌ها و ... در این طرح به وضوح مشاهده می‌شود.
ستاری بهترین راه برای اجرای طرح پزشک خانواده را جلوگیری از اقدام عجولانه و تبلیغات ناقص عنوان کرده و تصریح می کند: در این بین باید تمام مطالبات پزشکان نیز و در نهایت سازمان‌های بیمه‌گر در اسرع وقت پرداخت شود.
کسری بودجه وزارت بهداشت، قصه امروز و دیروز نیست
مطابق قانون پنجم توسعه، سهم مردم از پرداخت هزینه‌های درمان باید کمتر از 30 درصد باشد اما در حال حاضر آن‌ها بیش از 60 درصد هزینه‌ها را می‌پردازند و این در حالی است که در سایر کشورهای توسعه یافته سهم بیمار تنها 15 درصد است، به همین دلیل پزشک خانواده باید این روند را اصلاح می‌کرد .
وزیر سابق بهداشت در ابتدای سال جاری اعلام کرده بود که این طرح به 3 هزار و 750 میلیارد بودجه اضافه احتیاج دارد ، اما کسری بودجه وزارت بهداشت، قصه امروز و دیروز نیست این حکایت آن‌قدر کش دار شده که سال گذشته مقرر شد که 3 هزار میلیارد تومان از درآمد خالص تولید ملی به وزارت بهداشت اختصاص یابد و در سال جاری خبر از وصول 2 هزار میلیارد آن داده شد.
مجلس نیز مصوب کرد که از محل اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، 6 هزار میلیارد تومان به این وزارتخانه اختصاص یابد که با عدم اجرای این فاز، بودجه یاد شده نیز فراموش شد.
به هر حال دولت نهم و دهم از عهده اجرای بدون نقص و کامل پزشک خانواده برنیامد و اجرای کامل طرح پزشک خانواده عملا به دوش دولت یازدهم افتاد.
عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس بر این باور است که اجرای طرح پزشک خانواده در شرایط کنونی در کشور میسر نیست و تحقق اجرای این طرح مهم و تأثیرگذار نیازمند بررسی و واکاوی مشکلات آن در کشور است.
عابد فتاحی می افزاید: اجرای غیرکارشناسی و بدون پشتوانه این طرح موجب شد که وزارت بهداشت و درمان دولت نهم و دهم از عهده اجرای بدون نقص و کامل پزشک خانواده برنیاید.
وی با تأکید بر نبود زیرساخت‌های اجرای طرح پزشک خانواده از دیرباز تاکنون، تصریح می کند: با توجه به مشکلات کمبود اعتبارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی، حتی اجرای برنامه جدید پزشک خانواده هم دور از انتظار است.
ردیف اعتباری برای طرح‌های زیربنایی ایجاد شود
"پزشک خانواده" طرحی نابسامان است و باید یک بازنگری در آنچه که تاکنون انجام شده صورت گیرد و البته مهم‌تر از همه این‌ها منابع مالی است که امیدواریم با حمایت دولت مشکلات موجود بر سر راه اجرای این طرح برچیده شود.
کمبود اعتبارات و منابع مالی طرح پزشک خانواده را با شکستی بزرگ روبه رو کرد و مسؤولان حوزه سلامت برای اجرای طرح‌های زیربنایی باید نخست به‌دنبال ایجاد ردیف اعتباری برای آن باشند.


منبع : قدس آنلاین

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com