شبکه‌های قاچاق دارو بیخ گوش داروخانه‌ها؟!
۱۳۹۲/۶/۶ | ۴۵۵

مصرف خودسرانه دارو از دلایل کمبود دارو در کشور است شبکه‌های قاچاق دارو بیخ گوش داروخانه‌ها؟! اگرچه رکوردداری ایران در مصرف خودسرانه دارو یکی از دلایل اصلی کمبود داروها در بخش عمومی است، اما به گفته رئیس انجمن علمی داروسازان ایران، کمبود داروهای تخصصی هم سبب شده تا شبکه‌های قاچاق دارو در جوار داروخانه‌های دولتی پایتخت شکل بگیرد.

شبکه‌های قاچاق دارو بیخ گوش داروخانه‌ها؟!

به گزارش قدس آنلاین به نقل ازروزنامه جوان،روز گذشته زادروز محمد بن زکریای رازی و روز دارو‌ساز بود. به همین مناسبت جمعی از داروسازان کشورمان در همایشی گرد هم جمع شده بودند تا بیم و امیدهای حوزه دارویی را بررسی کنند. دکتر سید حمید خوئی، رئیس انجمن علمی داروسازان ایران در حاشیه این همایش با تأکید بر چالش‌های ناشی از تحریم‌ها و سوء‌مدیریت تصریح کرد:‌تغییرات پی در پی در سطوح مدیریتی حوزه دارو، پیامدهای بسیاری را در بر داشت و اکنون مردم در تأمین دارو با سختی مواجه هستند. برخی داروها در دسترس نیست و برخی افزایش چند برابری قیمت پیدا کرده‌اند.چوب ناکارآمدی بیمه‌ها بر سر مردم

رئیس انجمن علمی داروسازان ایران گفت: اگرچه در قانون اساسی برخورداری از سلامت به عنوان حق اساسی مردم به رسمیت شناخته شده، اما ناکارآمدی بیمه‌ها به نظام سلامت آسیب جدی وارد ساخته است. به گفته وی بیمه‌ها نظام سلامت و به طور خاص نظام دارویی را هم فلج کرده‌اند.

خوئی افزود: وضعیت نابسامان بیمه‌ها و عمل به تعهداتشان به مجموعه واردکنندگان، تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و مصرف‌‌کنندگان دارو آسیب رسانده است. به عنوان مثال در یک سال گذشته سازمان تأمین اجتماعی در تنش‌های سیاسی مکرر قرار داشت و چوب آن را مردم خوردند.

شبکه‌های قاچاق دارو در کنار داروخانه‌های مرجع!

رئیس انجمن علمی داروسازان ایران گفت: در ماه‌های اخیر شبکه‌های قاچاق دارو در بیرون از داروخانه‌های 13 آبان، 29 فروردین و هلال‌احمر شکل گرفته‌اند و دارو را به قیمت‌های چند برابر به بیماران می‌فروشند در حالی که شرایط نگهداری این داروها غیراستاندارد است و ممکن است داروی فاسد به بیماران عرضه کنند.

وی مدیریت منسجم و یکدستی در همه عرصه‌های تأثیرگذار را امکان تحقق آرامش در یک سال آینده دانست. خوئی گفت: رفتار نظام بانکی در قبال سخت‌کردن شرایط تولید و واردات یک تحریم داخلی بود.

رتبه دوم آسیایی برای ایران در مصرف خودسرانه دارو

رئیس سازمان نظام پزشکی هم که بالاخره در دولت یازدهم امضای حکم ریاستش را گرفت، مهمان این همایش بود. علیرضا زالی وقتی در جمع داروسازان قرار گرفت با اشاره به آمار و ارقام مصرف خودسرانه دارو در ارتباط با رتبه دوم ایران در آسیا و رتبه دوازدهم کشورمان در جهان هشدار داد. رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران خاطرنشان کرد: در آسیا بعد از چین رتبه دوم و در جهان دارای رتبه دوازدهم در زمینه مصرف خودسرانه دارو هستیم و سهم هر نفر به نسبت مصرف دارو بسیار نگران‌کننده است زیرا مصرف دارو هر سال به طور متوسط حدود 6 درصد در جهان اضافه می‌شود. به گفته زالی، بالاترین مصرف خودسرانه دارو مربوط به حوزه آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای استروئیدی بوده و ایرانی‌ها 6/3 برابر نرم متعارف دنیا از داروهای تلفیقی استفاده می‌کنند. وی با اشاره به چالش‌های جدی دارویی طی ماه‌های اخیر تصریح کرد: پیش‌بینی کرده‌ایم اگر بنا باشد مکانیزم قیمت‌گذاری دارو اصلاح شود، سهم سازمان‌های بزرگ بیمه‌گر حدود 3 هزار و 200 میلیارد تومان باشد که قطعاً این مبلغ برای عبور از بحران قیمت‌گذاری‌های دارویی لازم است.

452 عدد دارو سهم هر ایرانی در سال 91

عباس کبریایی‌زاده، مدیر گروه اقتصاد دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز ضمن ابراز نگرانی از رشد مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور گفت: در سال 76 هر ایرانی 265 عدد و در سال91، 452عدد دارو مصرف کرده‌اند و رشد بازار دارویی کشور بیشتر از متوسط جهانی است و باید برای منطقی کردن بازار دارو بیشتر تلاش شود.


منبع : قدس آنلاین

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com