شنا، ورزشی با فواید بسیار برای سلامتی
۱۳۹۲/۶/۶ | ۵۶۶

شنا یکی از ورزش های پرطرفدار محسوب می شود که مجموعه تمرینات مختلف بدنی را به همراه دارد.

شنا، ورزشی با فواید بسیار برای سلامتی

فعالیت ورزشی بدون آسیب رساندن به مفاصل
یکی از اصلی ترین فواید شنا عدم فشار بر مفاصل و پشت است که همین ویژگی باعث شده تا برای همه افراد در سنین مختلف مناسب باشد. مطالعات همچنین نشان می دهد که انجام تمرینات ورزشی آبزی با تقویت مفاصب موجب تسکین دردهای مربوط به آرتروز و التهاب مفاصل می شود. شنا می تواند در حفظ و حتی بهبود سلامت استخوان ها در دوران یائسگی و پیش از آن نقش داشته باشد. کسانی که از وضعیت جسمانی خوبی برخوردارند اگراین نوع ورزش را در برنامه خود داشته باشند می توانند از خود در برابر دردهای احتمالی مفاصل محافظت کنند. تقویت ماهیچه بدون درد و ناراحتی
احساس بی وزنی که پس از غوطه ور شدن در آب به فرد دست می دهد موجب می شود تا همه ماهیچه ها در نهایت آرامش فعالیت کنند. شناور بودن بدن در آب امکان انجام حرکاتی که در خشکی مشکل است را تا 80% راحت تر فراهم می کند. مردانی که به مدت 8 هفته طی برنامه شنا می کنند حجم عضلانی بیشتری دارند. انجام منظم شنا سبب نیروبخشی به ماهیچه های تنه، پاها و دست ها می شود. 
تقویت سیستم قلبی عروقی و تنفس
شنا علاوه بر اینکه مجموعه ماهیچه های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، سیستم تنفسی و قلبی عروقی را تحریک می کند. این ورزش یکی از مؤثرترین تمرینات فیزیکی برای بهبود بازگشت سیاهرگ هاست. به دلیل انقباض و عدم انقباض ماهیچه ها، انجام حرکات مختلف با محدود کردن حبس آب، جریان خون را بهبود می بخشد. این مسئله به خصوص برای پاها که معمولا درگیر هستند مفید است. انجام منظم شنا به قلب قدرت و مقاومت بالایی می دهد. شنا همچنین خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد زیرا فعالیت قلب تسهیل می شود. 
تاثیرات مثبت بر سلامت روان
وضعیت آرامش بخشی که آب به بدن وارد می کند موجب شل شدن و ریلکسیشن همه ماهیچه ها می شود وحالتی شبیه به وضعیت جنین در رحم مادر را ایجاد می کند. همچنین تنش ها و استرس ها از بین رفته و جای خود را به احساس شادی و راحتی می دهد. شنا علاوه بر اینکه احساس آرامش را در پی دارد مانند دیگر ورزش ها سبب ترشح آندروفین؛ ناقل های عصبی که از غدد هیپوفیز و هیپوتالاموس ترشح می شود نیز خواهد شد. این هورمون ها بر مغز،‌ نخاع و دستگاه گوارش تاثیر می گذارد و فرد را به سمت وضعیت خوشحالی و سرحالی می برد. نتایج یک تحقیق در این باره نشان می دهد که شنا فشارهای عصبی، عصبانیت مفرط، خطرات افسردگی و گیجی را کاهش می دهد.

 


منبع : قدس آنلاین

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com