شایع‌ترین دردهای ایرانیان
۱۳۹۲/۶/۲۰ | ۵۶۲

رئیس انجمن بی حسی موضعی و درد با اشاره به اینکه درد‌های ستون فقرات، زانو و سر، شایع‌ترین دردها در کشور است، گفت: بیمار این حق را دارد تا از پزشک خود نوع بیهوشی و بی حسی موضعی را درخواست کند و پزشک باید به درخواست بیمار توجه کند.

شایع‌ترین دردهای ایرانیان

دکتر فرناد ایمانی در نشست خبری چهارمین کنگره بین‌المللی و ششمین کنگره سالیانه انجمن رژیونال آنستزی و درد ایران با اشاره به اینکه این کنگره از تاریخ ۲۰ تا ۲۲ مهرماه سال جاری با حضور گسترده اساتید خارجی و ایرانی در سالن همایش‌های بین‌المللی رازی تهران برگزار می‌شود، اظهار داشت: شایع‌ترین دردهایی که مردم ایران با آن درگیر هستند را دردهای مزمن به دلیل شغل است و درد ستون فقرات، درد زانو، سردرد و پس از آن دردهای سرطانی از بیش‌ترین دردهایی است که مردم با آن درگیر هستند.


وی در رابطه با رشته بیهوشی و انجمن رژیونال آنستزی و درد ایران، اظهار کرد: رشته بیهوشی یکی از رشته‌های تخصصی پزشکی است که به صورت مستقیم با جان بیماران در ارتباط است و برای کنترل درد از آن استفاده می‌شود که مدت‌هاست تلاش می‌کنیم بی‌حسی موضعی را به دلیل عوارض کمتر و کاهش هزینه‌های دارویی را به کار ببریم. رئیس انجمن رژیونال آنستزی و درد ایران افزود: به طور کلی فعالیت‌های ما با هدف ارائه علم بیهوشی در قالب آموزش و پژوهش به بیماران و همکاران است که از طریق کنگره‌ها و کارگاه‌های آموزشی ادواری انتشار مجلات بین‌المللی به زبان فارسی و انگلیسی از سه سال گذشته در حال پیگیری است.
مدیر گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی تهران تشریح کرد: این مجلات دارای امتیاز پژوهشی برای متخصصان بیهوشی است و مجله علمی به زبان انگلیسی نیز با همکاری انجمن در آمریکا، اروپا و آسیا اقیانوسیه در تحریریه آن چاپ می‌شود که در خاورمیانه در این سطح بی‌رقیب است. وی در رابطه با حضور اساتید خارجی در کنگره بین‌المللی رژیونال آنستزی و درد ایران عنوان کرد: با وجود چالش‌های مختلفی که در عرصه بین‌المللی وجود دارد، امسال نیز مورد استقبال زیاد محققان خارجی قرار گرفته و بسیاری از اساتید برای شرکت در کمیته‌های علمی ابراز تمایل کردند.
ایمانی ایجاد رشته فوق تخصصی درد را در دانشگاه‌های ایران ضروری دانست و افزود: از سال ۸۵ در دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی سالانه دو یا سه نفر را برای این رشته مشغول به تحصیل می‌شود و در دوره ۱۸ ماهه آمادگی لازم را برای این تخصص کسب می‌کنند. رئیس انجمن رژیونال و آنستزی و درد ایران در رابطه با بحث داروهای بیهوشی تقلبی گفت: هر دارویی که با مجوز وزارت بهداشت وارد کشور شده و در مراکز درمانی توزیع می‌شود در صورتی که مشکلی برای بیمار به وجود آورد باید مورد بررسی قرار گیرد تا دلیل اصلی آن آسیب مشخص شود.
وی تشریح کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، سازمان نظام پزشکی و پزشکی قانونی باید با بررسی پرونده بیمار نسبت به خطرناک بودن و یا موثر بودن داروی بیهوشی اظهارنظر کنند. ایمانی به داروی استنشاقی هالوتان به عنوان یک داروی بیهوشی اشاره کرد و گفت: به طور مثال این دارو عوارض احتمالی دارد و داروهای بهتری برای جایگزینی آن وجود دارد اما با توجه به نوع تجویز پزشک و نوع بیماری می‌توان عوارض آن را کاهش داد و از طرفی در شرایط اقتصادی کشور این دارو اولویت خاصی ندارد و جایگزینی آن کار درستی نیست.
رئیس انجمن رژیونال آنستزی و درد تصریح کرد: داروهای تولید داخل با شرایط حال حاضر و منابع مالی محدود کیفیت قابل قبولی دارند اما باید تلاش بیشتری کرد. وی در رابطه با وضعیت داروها در ایران گفت: داروهای بیهوشی ممکن است تولید داخل و یا وارداتی باشد که در شرایط مختلف کیفیت آن تغییر می‌کند. در داروهای وارداتی با توجه به تحریم‌ها هزینه‌ها بالاتر و واردات در مدت زمان بیشتری روی می‌دهد که بر کیفیت تاثیر می‌گذارد. در داروهای تولیدی با توجه به اینکه ممکن است مواد اولیه آن تولیدی و یا وارداتی باشد کیفیت آن متغیر است.
ایمانی، بیهوشی عمومی را برای سلامت بدن مضر دانست و عنوان کرد: در این نوع بیهوشی تمام سیستم بدن دچار عارضه خواهد شد و علاوه بر آن هزینه نیز افزایش پیدا می‌کند در حالی که در اعمال جراحی اندام‌ها همچون دست و پا، شکم و چشم بی‌حس موضعی کفایت می‌کند و برای بیمار بهتر است و بیمار نیز این حق را دارد تا از پزشک خود نوع بیهوشی و بی حسی موضعی را درخواست کند و اگر پزشک این درخواست بیمار را توجه نکند به نوعی تخلف کرده است.
رئیس انجمن رژیونال آنستزی (بی حسی موضعی) و درد ایران با اشاره به اهمیت بیهوشی و کنترل درد خاطرنشان کرد: هنوز بیمه‌ها برخی تعرفه‌های ارتوپدی، جراحی، بیهوشی و ... را پوشش نداده‌اند و چون بیمار باید هزینه‌های درمان‌ از جمله بیهوشی را بپردازد چهار سال است که به دنبال حمایت بیمه‌ها هستیم. انجمن رژیونال آنستزی و درد ایران (ISRAPM) یک انجمن تخصصی بیهوشی است که پزشکان و پژوهشگران در گرایش رژیونال آنستزی (بی حسی موضعی) و درد در آن فعالیت می‌کنند. این انجمن یک انجمن پزشکی است و بنیان آن بر پایه آموزش، تربیت، و پژوهش در زمینه رژیونال آنستزی و درد می باشد. انجمن رژیونال آنستزی و درد ایران در تیرماه ۱۳۸۶ تاسیس شد.

منبع : شهر خبر

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com