میوه طول عمر را بشناسید
۱۳۹۲/۶/۲۸ | ۱۰۱۴

کارشناس تغذیه و مدرس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: زرشک وحشی یکی از گیاهان خوراکی خودروی مازندران و متعلق به خانواده زرشک یا Berberidaceae است.

میوه طول عمر را بشناسید

هر ساله با پایان یافتن تابستان، جنگلهای منطقه کجور شهرستان نوشهر مملو از رنگ‌های بنفش زرشک‌های وحشی می‌شود که جلوه زیبایی را به این خطه شمال کشور می‌بخشد.


کارشناس تغذیه و مدرس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: زرشک وحشی یکی از گیاهان خوراکی خودروی مازندران و متعلق به خانواده زرشک یا Berberidaceae است.

ریحانی افزود:میوه این گیاه را در اواخر تابستان و پاییز برداشت و گاهی به صورت خام و بیشتر به صورت آب زرشک یا آش زرشک مصرف می کنند.

وی تصریح کرد:زرشک درختچه ای است تیغ دار به طول یک تا پنج متر، چوب آن به رنگ قرمز، قهوه‌ای یا زرد است برگ‌های آن بیضی شکل با دندانه‌ها یاره‌ای و میوه اش قرمز رنگ بیضوی شکل و ترش مزه ‌است.

کارشناس تغذیه و مدرس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت:زرشک وحشی این روزها در جنگل‌ های کجور جلوه‌ها‌ی ویژه‌ای را بر دامنه‌های سر به فلک کشیده نقاشی کرده که چشم هر رهگذری را خیره می‌سازد.

به گفته ریحانی اواخر فصل بهار و ابتدای تابستان فصل شکوفه دادن بوته زرشک است، غنچه‌های زرد رنگ زرشک وحشی در روزهای پایانی تابستان وابتدای فصل پاییز رنگ قرمز گیلاسی به خود می‌گیرند و آماده برداشت می‌شود.

وی با بیان اینکه از زرشک برای تولید محصولاتی نظیر ترشی، مربا، آب میوه وتولید رنگ ‌های طبیعی استفاده می شود افزود:طبیعت زرشک سرد و خشک بوده و به دلیل داشتن بعضی اسیدهای آلی دارای خاصیت کم ‌کنندگی صفرای خون، دفع صفرا از کبد بوده و در افرادی که شدت عطش دارند باعث نقصان آن می‌شود و حرارت معده و جگر را کم می‌کند به همین دلیل زرشک را می‌توان میوه طول عمر نامید.


منبع : باشگاه خبرنگاران

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com