ال نینو موجب تشدید ویروس زیکا می‌شود
۱۳۹۵/۱۰/۸ | ۱۶۴

مطالعه جدید نشان می‌دهد پدیده آب و هوایی «ال نینو» ممکن است موجب شیوع گسترده ویروس زیکا در سراسر جنوب آمریکا شود.

ال نینو موجب تشدید ویروس زیکا می‌شود

مطالعه جدید نشان می‌دهد پدیده آب و هوایی «ال نینو» ممکن است موجب شیوع گسترده ویروس زیکا در سراسر جنوب آمریکا شود. به گزارش مهر، محققان دریافتند شرایط آب و هوای ناشی از ال نینو میتواند میزان تولیدمثل انواع پشه حامل ویروس زیکا را افزایش دهد و باعث شود آن پشهها زندگی طولانیتری داشته باشند.

پژوهشگر ارشد سیریل کامیناد از موسسه عفونت و بهداشت جهانی در دانشگاه لیورپول انگلستان، در این باره میگوید: شرایط دما مرتبط با پدیده ال نینو همراه با روند گرم شدن کره زمین، منجر به انتقال پشه ناقل ویروس زیکا در سراسر امریکای جنوبی در سال ۲۰۱۵ شد.

کامیناد و همکارانش به این نتیجه رسیدند که از سال ۱۹۵۰ تا کنون، خطر انتقال بیماریهای ناشی از پشه، در سال ۲۰۱۵ به بالاترین حد خود رسیده است.

به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA)، پدیده دوره ای ال نینو زمانی پیش میآید که دمای غیرمعمول گرم اقیانوس آرام به نزدیکی خط استوا رانده میشود و منجر به تنظیم مجدد الگوهای آب و هوایی جهانی شده است.

طبق اعلام این سازمان، ال نینو به طور معمول موجب بارندگی شدید از جنوب ایالات متحده به سمت امریکای جنوبی میشود. ال نینو در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ یکی از شدیدترین موارد ثبت شده در تاریخ بوده است.

بارانهای شدید و آب و هوای گرمتر، شرایط را برای پرورش مناسب پشههایی که حامل ویروس زیکا هستند، فراهم میکند.

ویروس زیکا میتواند باعث ایجاد نقائصی مخرب در هنگام تولد نوزادانی شود که در رحم مادر در معرض این ویروس قرار گرفته اند. یکی از این نقائص هنگام تولد، میکروسفالی است که موجب تولد نوزادان با سر کوچکتر از حد نرمال و مغز رشدنیافته میشود. ویروس زیکا همچنین میتواند عوارض عصبی مانند سندرم گیلن باره در بزرگسالان ایجاد کند.

همشهری

دنبال محصول دارویی - بهداشتی خاصی هستید؟اگر نیاز به یافتن محصولی خاص در داروخانه های شهر دارید از دارونما کمک بگیرید.

در صورت امکان داروخانه ای که محصول شما را داشته باشد را معرفی میکنیم...

نیاز خود را در تلگرام دارونما ثبت نمایید...

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com