آزمایش ژنتیک برای چه خانواده‌هایی ضروری است؟
۱۳۹۵/۱۰/۸ | ۲۴۴

یک متخصص ژنتیک پزشکی، بر ضرورت آگاه‌سازی اقشار مختلف در مورد انواع آزمایش‌های ژنتیک، تاکید و توصیه‌هایی به خانواده‌ها کرد.

آزمایش ژنتیک برای چه خانواده‌هایی ضروری است؟

دکتر محمدحسن شیخها در گفتوگو با ایسنا، انجام آزمایش ژنتیک برای خانوادههایی که دارای سابقه بیماری هستند، ضروری دانست و اظهار کرد: سه نوع آزمایش ژنتیک برای خانوادهها توصیه میشود که شامل آزمایش قبل از ازدواج، قبل از بارداری و حین بارداری است.

وی بیان کرد: انجام آزمایش ژنتیک برای خانوادههایی که دارای سابقه بیماری خاصی هستند یا فرزند اول بیمار دارند، ضروری است.

شیخها در ادامه در مورد آزمایش غربالگری حین بارداری خاطرنشان کرد: این آزمایش در دو نوبت سه ماهه اول و سه ماهه دوم بارداری انجام میشود.

این متخصص ژنتیک پزشکی با بیان این که آزمایشات ژنتیک حین بارداری با هدف تشخیص اختلالات سندروم داون و اختلالات مغزی و قلبی نوزاد انجام میشود، گفت: کسانی که در آزمایشهای سه ماه اول بارداری، ریسک بالایی داشته باشند، آزمایش مجدد آنها در مرحله دوم که شامل نمونهگیری از مایع درون رحم است، انجام میشود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که در گذشته انجام آزمایش ژنتیک فقط به زنان اروپایی که سن بارداری آنها بیش از 35 سال بوده پیشنهاد میشد، خاطرنشان کرد: با پیشرفت علم پزشکی از سال 2008 میلادی، انجام آزمایشهای ژنتیک برای تمام زنان باردار توصیه شده است.

شیخها در ادامه بیان کرد: آزمایشهای ژنتیک به سه منظور سقط با مجوز رسمی، درمان و همچنین آمادگی روحی خانوادهها برای نگهداری فرزند معلول انجام میشود.

این استاد دانشگاه در پایان با تاکید بر آگاهسازی مردم در مورد ضرورت تشخیص بیماری توسط آزمایش ژنتیک، اظهار کرد: در برخی از موارد بیماریهایی که قبل از تولد تشخیص داده میشوند، قابل درمان است.

همشهری

دنبال محصول دارویی - بهداشتی خاصی هستید؟اگر نیاز به یافتن محصولی خاص در داروخانه های شهر دارید از دارونما کمک بگیرید.

در صورت امکان داروخانه ای که محصول شما را داشته باشد را معرفی میکنیم...

نیاز خود را در تلگرام دارونما ثبت نمایید...

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com