آشنایی با علائم هشدار دهنده ام اس (MS)
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ | ۲۱۵

هر کسی می‌تواند به بیماری ام اس مبتلا شود اما نرخ ابتلا به آن در زنان دو برابر مردان است و آن‌هم بین سنین ۱۵ تا ۶۰ سالگی.

آشنایی با علائم هشدار دهنده ام اس (MS)

هر کسی می‌تواند به بیماری ام اس مبتلا شود اما نرخ ابتلا به آن در زنان دو برابر مردان است و آن‌هم بین سنین ۱۵ تا ۶۰ سالگی. اگر سابقه خانوادگی ابتلا به ام اس یا سابقه ابتلا به سایر بیماریهای مزمن را داشته باشید، شانس شما برای ابتلا به این بیماری بیشتر میشود.

مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری التهابی مزمن سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) است و زمانی رخ میدهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به ماده چرب محافظت کننده از فیبرهای عصبی در مغز و نخاع، حمله میکند.

داشتن سابقه مونونوکلئوز (مونونوكلئوز عفوني يك بيماري عفوني ويروسي است كه دستگاه تنفس، كبد و دستگاه لنفاوي را درگير ميکند) یا سیگاری بودن نیز شانس ابتلا به ام اس را افزایش میدهد. مشکلات بینایی: برای بسیاری از افراد اولین علامت بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا فلج چندگانه در چشم است. اغلب، ام اس باعث نوریت اپتیک میشود، یک بیماری که به عصب ارتباط دهنده چشم به مغز صدمه میزند. این حالت معمولا تنها بر یک چشم تاثیر میگذارد اما در موارد نادر شامل هر دو چشم میشود. علائم عبارتند از:تاری دید،مات بودن رنگها،درد در چشم، به ویژه هنگامی که آن را حرکت میدهید اغلب، علائم خود به خود در عرض چند هفته یا چند ماه ناپدید میشوند. اما اگر این نشانهها را مشاهده کردید بلافاصله با پزشکتان در تماس باشید.

حسهای عجیب و غیرعادی: اولین نشانههای ام اس که ممکن است حسهای عجیبی در بدنتان باشد عبارتند از:احساسی شبیه شوک برقی وقتی که سر و یا گردنتان را حرکت میدهید. ممکن است از ستون فقرات شروع شده و به دستها و پاهایتان متنقل شود.بی حسی، اغلب در صورت،احساس سوزن سوزن شدن،احساس سفتی و تورم،خارش شدید. خستگی: یک نشانه شایع اولیه ام اس خستگی شدید است. ممکن است احساس خستگی کنید حتی اگر فعالیت زیادی نداشته باشید. ممکن است صبح به محض اینکه از خواب بیدار شدید احساس خستگی کنید. گرما و مشکلات مربوطه: زمانی که ورزش میکنید، ممکن است به محض اینکه بدن خود را گرم میکنید احساس خستگی و ضعف کنید. همچنین هنگامی که بدنتان گرم شود در کنترل بخشهای خاصی از بدن، مانند پا و یا ساق پای خود دچار مشکل میشوید. هنگامی که استراحت میکنید و دمای بدنتان پایین است، این علائم به احتمال زیاد از بین خواهند رفت. مشکلات در راه رفتن: ام اس میتواند منجر به عدم تعادل شود، و راه رفتن را مشکل سازد. علائم میتواند شامل موارد زیر باشد:مشکل داشتن در حفظ تعادل،مشکلات درراه رفتن معمولی. دیگر علائم ام اس:بسته به این که کدام بخش از سیستم عصبی تحت تاثیر قرار گرفته است، دیگر علائم اولیه میتواند شامل موارد زیر باشند:اختلال در تمرکز فکر،افسردگی،مشکلات در مثانه و روده،احساس کنید که اتاق در حال چرخش است، حالتی به نام سرگیجه،درد. اگر شما یک یا چند نشانه که از نشانههای شایع ام اس هستند را داشتید، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد آزمایش دهد. این آزمایشها میتواند شامل موارد زیر باشد:

آزمایش خون برای مشکلات دیگر با علایم شبیه به ام اس مانند بیماری لایم.

آزمایش برای اندازه گیری سرعت سیگنالهای در حال حرکت در اعصاب.

ام آر آی، که از مغز عکس میگیرد، تا پزشک شما بتواند مناطق آسیب دیده را بررسی کند.

کشیدن مایع نخاعی برای بررسی مایعی که در مغز و نخاع در جریان است؛ ممکن است نشانههایی را نشان دهد که سیستم ایمنی بدن شما در حال آسیب زدن به سیستم عصبیتان است، و این نشانهها در ام اس اتفاق میافتد.

در ایالات متحده، تقریبا 200 فرد مبتلا به ام اس در هر هفته تشخیص داده میشود و این در حالی است که هم اکنون 2.5 میلیون نفر در سراسر جهان با این بیماری ناتوان کننده زندگی میکنند.

*وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

همشهری

دنبال محصول دارویی - بهداشتی خاصی هستید؟اگر نیاز به یافتن محصولی خاص در داروخانه های شهر دارید از دارونما کمک بگیرید.

در صورت امکان داروخانه ای که محصول شما را داشته باشد را معرفی میکنیم...

نیاز خود را در تلگرام دارونما ثبت نمایید...

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com