با سیر از چشم‌ها مراقبت کنید
۱۳۹۵/۱۰/۲۰ | ۱۴۸

پزشکان و متخصصان چشم پزشک توصیه می‌کنند با اصلاح عادت‌های روزمره و بخصوص مصرف مواد غذایی مناسب سلامت چشم‌ها را ارتقا داده و بروز مشکلات بینایی را به تأخیر بیندازید. در این مطلب تأثیر سیر به عنوان یک ماده غذایی فوق‌العاده مفید را در سلامت چشم‌ها بررسی می‌کنیم.

با سیر از چشم‌ها مراقبت کنید

متخصصان چشم پزشک توصیه می‌کنند با اصلاح عادت‌های روزمره و بخصوص مصرف مواد غذایی مناسب سلامت چشم‌ها را ارتقا داده و بروز مشکلات بینایی را به تأخیر بیندازید. در این مطلب تأثیر سیر به عنوان یک ماده غذایی فوق‌العاده مفید را در سلامت چشم‌ها بررسی می‌کنیم. ضعیف شدن بینایی یکی از مشکلاتی است که با گذر زمان و افزایش سن بروز میکند. گرچه این مسئله با شیوه یکسان و مشابه برای همه بروز نمیکند اما درصد بالایی از مردم با افزایش سن به مشکلات بینایی مربوط به پیری دچار میشوند. مشکل اینجاست که برخی افراد شرایط را نادیده میگیرند و تا زمانی که وضعیت حاد و به مراحل پیشرفته نمیرسد توجه کافی به سلامت چشمها ندارند.

چشمها؛ آینه بدن چشمها برای سالمتر ماندن به اسیدهای چرب ضروری، ویتامینها و آنتیاکسیدانها نیاز دارند تا عملکرد بهتری داشته باشند و از تخریب زودهنگام بافتها در امان باشند. سیر یکی از مواد غذایی پرفایده برای پیشگیری از مهمترین مشکل بینایی سالمندی یعنی دژنراسیون ماکولای مربوط به پیری (پیری پرده چشم) است. ترکیبات گوگردی موجود در سیر برای کاهش فشارخون بالا و کنترل چربی خون که هر دو با آسیبهای بینایی در ارتباط هستند موثر است. در واقع این ترکیبات گوگردی و مواد معدنی ضروری موجود در آن باعث حفظ غشای چشم میشود و سلامت آن را بالا میبرد.

دژنراسیون ماکولا چیست؟ تخریب مربوط به سن ماکولا که به آن پیری پرده چشم نیز میگویند یک بیماری چشمی است که به علل تخریب آرام بینایی مرکزی بروز میکند و این مسئله دید جزئیات را دشوار کرده و توانایی خواندن را با مشکل مواجه میسازد. این بیماری معمولاً در بین افراد بالای 60 سال رایج است اگرچه در سنین پایینتر نیز بروز میکند. دژنراسیون زمانی بروز میکند که ماکولا که بخش کوچکی از شبکیه است دچار تخریب یا نوعی زخم میشود. این مسئله با گذشت زمان و افزایش سن بروز میکند اما ممکن است عادتهای بد و ابتلا به برخی بیماریها نیز عامل ابتلا به آن باشد. بیمارانی که دچار این مشکل میشوند با مسائلی مانند تاری دید، دیدن نقاط سیاه و اشکال در دید مرکزی مواجه میشوند. حتی ممکن است باعث از بین رفتن دائمی دید مرکزی شود.

سیر چگونه به بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولای مربوط به پیری کمک میکند؟ سیر یکی از بهترین مواد غذایی برای مراقبت از چشمها است چون حاوی میزان زیادی مواد مغذی است. ترکیبات سیر مانند سلنیوم و ویتامینها روی بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولا موثر بوده و علائم آن را کاهش میدهد. قدرت آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی بالای سیر از سلولهای چشم محافظت کرده و مانع از تخریب آنها به دلیل فعالیت رادیکالهای آزاد میشود. از طرف دیگر سیر یکی از بهترین مواد غذایی در کنترل فشارخون و کاهش کلسترول خون است. حتماً میدانید که این دو مشکل سلامتی تأثیر زیادی روی تخریب چشم و حتی نابینایی دارد.

فشارخون بالا و تأثیر آن در سلامت چشمها بیماران مبتلا به پرفشاری خون در مقایسه با افرادی که فشارخون نرمالی دارند بیشتر در معرض مشکلات مربوط به بینایی قرار میگیرند. این مسئله از مشکلاتی که برای گردش خون بروز میکند ناشی میشود و تأثیر منفی روی فعالیت شبکیه میگذارد.

عملکرد این بخش از چشم به میزان اکسیژنی که از طریق جریان خون دریافت میکند بستگی دارد. بنابراین گردش خون نامناسب باعث اختلال در سلامت بینایی میشود. سیر باعث بهبود جریان خون و کاهش فشارخون سیستولیک در حد نرمال میشود. به همین دلیل نیز روی سلامت بینایی تأثیر مثبت دارد.

کلسترول خون و سلامت چشمها کلسترول بالا در گردش خون نه تنها روی دستگاه قلب و عروق تأثیر منفی دارد بلکه ارتباط مستقیمی نیز با تجمع رسوبات چربی زیر شبکیه دارد. این ترکیبات چرب باعث کاهش قدرت بینایی شده و در طولانی مدت به نابینایی منجر میشود. سیر حاوی ترکیبات گوگردی و قدرت آنتیاکسیدانی بالایی است که از رسوب کلسترول بد خون پیشگیری میکند.

روش استفاده از سیر برای بهبود قدرت بینایی همیشه در آشپزخانهتان سیر و سیرکوب داشته باشید. سیرکوب بهترین وسیله برای له کردن سیر و آزاد کردن خواص آن است. توصیه می کنیم که روزانه یک تا دو حبه سیر میل کنید. یادتان باشد که سیر مصرفی تان باید خام باشد. چون 90 درصد خواص آن در روند پخت و پز از بین میرود. برای افزایش خواص سیر میتوانید اندکی آب لیموترش و روغن زیتون نیز به آن اضافه کنید.

منبع:تبيان

همشهری

دنبال محصول دارویی - بهداشتی خاصی هستید؟اگر نیاز به یافتن محصولی خاص در داروخانه های شهر دارید از دارونما کمک بگیرید.

در صورت امکان داروخانه ای که محصول شما را داشته باشد را معرفی میکنیم...

نیاز خود را در تلگرام دارونما ثبت نمایید...

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com