کیوی و کاهش کلسترول خون
۱۳۹۵/۱۰/۲۰ | ۱۸۵

یکی از عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی، کلسترول بالای خون است که کیوی می‌تواند آن را کاهش دهد.

کیوی و کاهش کلسترول خون

خطر بیماری‌های قلبی عروقی، کلسترول بالای خون است که کیوی می‌تواند آن را کاهش دهد. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها میگویند که حدود 17 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده دارای کلسترول خون بالا هستند و همان طور که میدانیم سطح کلسترول بالا خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش میدهد.

ورزش، کاهش وزن و داروها میتوانند به کاهش سطح کلسترول خون کمک کنند؛ اما رژیم غذایی نیز نقش بسیار مهمی را در این زمینه ایفا میکند.

مواد غذایی که پایه و اساس گیاهی دارند، مانند کیوی، بدون کلسترول بوده و حاوی ترکیباتی هستند که میتوانند سطح لیپوپروتئینهای با چگالی کم یا همان کلسترول "بد" که LDL نیز خوانده میشوند، را کاهش داده و همچنین لیپوپروتئین با چگالی بالا یا همان کلسترول "خوب" که HDL نیز نامیده میشوند را افزایش دهند. از پزشک خود بخواهید به شما کمک کند تا با یک برنامه رژیم غذایی و شیوه زندگی سالم بتوانید کلسترول خونتان را کنترل نمایید.

تحقیقات چه میگوید؟

در سال 2009، یک مطالعه که در "مجله بین المللی علوم غذایی و تغذیه" چاپ شده است، گزارش داد: بزرگسالان تایوانی با کلسترول خون بالا که دو عدد کیوی در روز به مدت 10 هفته مصرف کردند، کاهش قابل توجهی در سطح کلسترول بد (LDL) خونشان را مشاهده نمودند که این کاهش با افزایش سطح کلسترول خوب (HDL) همراه بود.

محققان به این نتیجه رسیدند که خوردن کیوی میتواند یک راه خوب برای کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی باشد.

مطالعهی دیگری که در ماه ژوئن 2013 در مجله انگلیسی تغذیه چاپ شد، نشان داد که مردان دارای کلسترول خون بالا با مصرف یک رژیم غذایی سالم که شامل دو عدد کیوی در روز بود، توانستند سطح کلسترول کل خونشان را کاهش دهند در حالی که مقدار کلسترول HDL آنها افزایش داشت.

چربی اشباع شده در کیوی

یک کیوی کامل که حدود 5 سانتی متر قطر دارد، شامل 0.36 گرم چربی که تنها 0.02 گرم آن اشباع است، میباشد. موسسه ملی سلامت میگوید چربیهای اشباع شده، مهمترین عامل در رژیم غذایی است که بر سطح کلسترول تام و LDL اثر میگذارد. مصرف غذاهایی که چربیهای اشباع کمی دارند، به کاهش کلسترول خون کمک میکند. چربیهای اشباع شده در یک کیوی با سایز متوسط کمتر از 1 درصد از حد تعیین شده برای بزرگسالان است که در یک رژیم غذایی 2000 کالری توصیه میشود.

فیبر در کیوی

موسسه ملی سلامت توصیه میکند که مصرف مقدار زیادی از فیبر در رژیم غذایی میتواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند، به خصوص اگر این فیبر را از منابع غنی از فیبر محلول دریافت نمایید.

فیبر محلول، آب را در دستگاه گوارش شما جذب کرده و به شکل یک ژل چسبناکی در میآید که میتواند توانایی روده را در جذب کلسترول مهار کند. یک کیوی حاوی حدود 1.7 گرم فیبر، با 0.7 گرم فیبر محلول است. فیبر محلولی که از یک کیوی حاصل میشود به اندازهی یک دوم فنجان کلم پخته شده، يك فنجان کرفس خام یا 3 قاشق غذاخوری جوانه گندم میباشد.

راههایی برای مصرف کیوی

اگر به دنبال تغییراتی درمان کننده در شیوه زندگیتان هستید مانند آن چه در رژیم غذایی توسط موسسه ملی سلامت توصیه شده که موجب کاهش سطوح کلسترول خون میشود، شما باید دو تا چهار واحد از میوههای تازه یا کنسرو شده بدون شکر، میوههای فریز شده، خشک شده و یا کنسرو شده در هر روز مصرف کنید.

یک واحد کیوی معادل یک دوم فنجان کیوی خرد شدهی تازه یا یک کیوی متوسط است. سعی کنید تکههای کیوی را به ماست بدون چربی یا کم چربی برای وعده صبحانه اضافه کنید، میتوانید آن را با سالاد خود در وعده ناهار مصرف کنید و یا این که از آن به عنوان یک دسر سالم بعد از شام بهره ببرید.

منبع: تبيان

همشهری

دنبال محصول دارویی - بهداشتی خاصی هستید؟اگر نیاز به یافتن محصولی خاص در داروخانه های شهر دارید از دارونما کمک بگیرید.

در صورت امکان داروخانه ای که محصول شما را داشته باشد را معرفی میکنیم...

نیاز خود را در تلگرام دارونما ثبت نمایید...

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com