ورزش چه تاثیرات اجتماعی و روانی دارد؟
۱۳۹۲/۸/۹ | ۶۴۲

ورزش می‌تواند فواید زیادی برای جامعه داشته باشد و از بروز رفتارهای ناهنجار و خطرناک جلوگیری کند. همچنین ورزش تاثیرات مثبت روانی بر ورزشکاران می‌گذارد و مهارت‌های آنها را در زندگی روزمره افزایش می‌دهد.

ورزش چه تاثیرات اجتماعی و روانی دارد؟

علاوه بر فواید جسمانی، ورزش نقش مهمی در افزایش موفقیت‌های آکادمیک ، بالا رفتن اعتماد به نفس ، کمتر شدن مشکلات اخلاقی و بهتر شدن شرایط روانی دارد. بسیاری از مطالعات درباره تاثیرات ورزش بر توانایی ، اعتماد به نفس ،‌ تمرکز، شخصیت و ارتباطات انجام شده‌اند . این اعتماد وجود دارد که نظم در تمرین ، یادگیری کار گروهی، پیروی کردن از مربیان ورزشی و یادگیری شکست می‌تواند مهارت‌های زندگی را به ورزشکاران بیاموزد.

ورزش کردن علاوه بر لذت بخش بودن باعث می‌شود که فرد هدفگذاری در زندگی و مدیریت زمان را بیاموزد.

کودکان و نوجوانان که ورزش می‌کنند نسبت به کسانی که ورزش نمی‌کنند تفاوت‌هایی دارند که عبارتند از :

- دستیابی به موفقیت‌های بالاتر

- داشتن اعتماد به نفس بیشتر

- ارتباط برقرار کردن با مدرسه

- داشتن روابط محکم‌تر

- داشتن دوستان بیشتر در مدرسه

- داشتن ارتباطات خانوادگی بهتر

- رفتارهای خطرناک کمتر

- انجام فعالیت‌های داوطلبانه بیشتر


این نتایج با مهارت‌هایی از جمله داشتن روابط اجتماعی بهتر، کنترل شخصیتی و احساس مسئولیت در ارتباط است. با کمک ورزش می‌توان مهارت‌هایی را کسب کرد که در زندگی عادی در خانواده ، محل کار و غیره کاربرد دارند. به کمک ورزش کودکان و نوجوانان رابطه بهتری با بزرگسالان پیدا می‌کنند.

کودکانی که از ابتدا ورزش نکرده‌اند و با آنها خوب رفتار نشده است، می‌توانند با ورزش شرایط اجتماعی بهتری پیدا کنند. کودکان به کمک ورزش یاد می‌گیرند که بین خوب و بد را تشخیص دهند. ورزش کردن از خودکشی در جوانان جلوگیری می‌کند. در مقایسه با افرادی که ورزش نمی‌کنند، مردان ورزشکار کمتر احساس ناامیدی می‌کنند، افرادی که چند ورزش انجام می‌دهند به مراتب کمتر به سمت خودکشی می‌روند. همچنین ورزش در دختران باعث سرحالی بیشتر و جلوگیری از افسردگی می‌شود. به طور کلی ورزش جوانان را از گوشه گیری در اجتماع باز می دارد.

بسیاری از مطالعات تاثیرات مثبت ورزش بر موفقیت‌های آکادمیک را نشان داده‌اند . در واقع ورزش کردن باعث پرورش مغز می‌شود. ورزش توانایی شناختی، روانی، احساس و یادگیری را افزایش می‌دهد. ورزش فیزیولوژی مغز را تغییر می‌دهد، مویرگ‌ها بدین شکل رشد بیشتری دارند، جریان خون بیشتر می‌شود ، اکسیژن بیشتری به مغز می‌رسد ، عصب ها رشد بیشتری می‌کنند و بافت مغز حجیم‌تر می‌شود. این تغییرات باعث می‌شود که قدرت تحلیل اطلاعات و ذخیره اطلاعات افزایش یابد. به این ترتیب قدرت ابتکار، حافظه و توانایی در حل مشکلات افزایش می یابد و کارایی آکادمیک بیشتر می‌شود.

در سال‌های اخیر محققان درباره تاثیرات روانی ورزش بر زنان بررسی‌های انجام داده‌اند. زنانی که در دوران دبیرستان ورزش می‌کردند 73 درصد در تحصیلات خود موفق‌تر بوده‌اند. ضمنا این افراد کمتر در معرض چاقی مفرط، افسردگی و اعتیاد بودند. با انجام ورزش زنان اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند. مهارت‌های زندگی همچون پشتکار، زندگی خانوادگی ، هدفگذاری و توانایی مقابله با مشکلات با ورزش پیشرفت می‌کنند.

ورزش می‌تواند بر موقعیت‌ اجتماعی و شغلی افراد نیز تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده‌اند مردانی که ورزش می‌کنند 12 درصد حقوق بالاتر نسبت به دیگران دارند. ضمنا افرادی که ورزش می‌کنند فعالیت‌های اجتماعی بیشتری دارند و بیشتر از اخبار با خبر هستند.

فراهم کردن شرایط ورزشی برای جوانان می‌تواند بسیاری به جامعه کمک کند . برای مثال در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که باز بودن زمین‌های بسکتبال تا دو صبح در فصل تابستان در آمریکا باعث شده تا 55 درصد از جرم و جنایت‌ها کاسته شود.

البته باید در نظر گرفت که ورزش زمانی فواید مثبت دارد که برنامه‌ریزی درست داشته باشد و به افراد رفتار صحیح و مهارت‌های مشخصی را بیاموزد. اگر ورزش هم درست انجام نشود از بروز رفتارهای خطرناک اجتماعی جلوگیری نمی‌کند. تحقیقات نشان داده است که روابط مربیان و ورزشکاران با یکدیگر در موثر بودن ورزش از نظر روحی و روانی تاثیرگذار است.

رفتار خوب مربیان می‌تواند بر ورزشکاران تاثیر مثبت بگذارد، اما اگر تعامل اجتماعی خوبی بین افراد گروه ورزش برقرار نباشد و برنامه‌ریزی ورزشی خوبی وجود نداشته باشد، ورزشکاران به سمت رفتارهای ناهنجار کشیده می‌شوند.


منبع : داروغذا

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com