روزهای آلوده، شیر و ماهی زیاد بخورید
۱۳۹۲/۸/۲۲ | ۴۹۴

کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی گفت: شیر و ماهی، میوه و سبزی از مواد غذایی بسیار ضروری برای سلامتی محسوب می شوند و با افزایش آلودگی هوا مصرف این مواد غذایی باید دو تا سه واحد افزایش یابد.

روزهای آلوده، شیر و ماهی زیاد بخورید

ˈشهزاد محمدیان افزود: هوای آلوده حاوی مواد سمی و ترکیباتی اکسید کننده است که بدن در برابر این آلودگی ها واکنش التهابی نشان می دهد بنابراین مواد حاوی آنتی اکسیدان ها می تواند از فعالیت این واکنش ها جلوگیری کند .
 
به گفته وی شیر، میوه و سبزی به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های قوی برای سلامتی و مبارزه با آلودگی هوا بسیار مناسب است. علاوه براین آنتی اکسیدان ها برای مقابله با آلودگی هوا رادیکال هایی آزاد می کنند که خطر بروز سرطان و بیماری های قلبی و عروقی را خنثی می کند.
 
وی خاطر نشان کرد: شیر دارای ویتامین های گروه B است و به همین دلیل متخصصان تغذیه مصرف فراوان شیر را در روزهای آلوده هوا توصیه می کنند.
 
به گفته این کارشناس تغذیه شیر و لبنیات همچنین به دلیل دارا بودن فسفر، منیزم و کلسیم مانع از جذب عناصر فلزی موجود در آلودگی هوا می شود و پروتئین موجود در لبنیات می تواند به دفع مواد آلاینده از بدن کمک کند.

  

محمدیان اضافه کرد: میوه و سبزی نیز دارای آنتی اکسیدان قوی است به ویژه میوه و سبزی در 3 رنگ سبز، قرمز و نارنجی که در روزهای آلوده هوا نقش پاک کنده و سلامت ریه ها را برعهده دارند.
 
 میوه هایی مانند پرتقال ، نارنگی و انار، سبزی هایی مانند سیر ، پیاز ، کلم بروکلی و سایر کلم ها ، گوجه فرنگی و کاهو نیز در این روزهایی که هوای پایتخت آلوده است، مورد مصرف فراوان قرار گیرد.
 
این کارشناس ارشد تغذیه ادامه داد: نوشیدن مایعات فراوان به خصوص آب در طول روزهای آلودگی هوا به مقدار 10 تا 12 لیوان ضروری است . درصورتی که افراد نمی توانند آب زیاد بنوشند، مصرف غذاهای مایع مانند انواع سوپ ها به دلیل اینکه حاوی مقدار زیادی مایعات است نیز در دفع آلودگی از بدن بسیار موثر خواهد بود.
 
وی مصرف مواد مغذی حاوی روی را تاکید کرد و گفت : روی در روزهای آلوده هوا موجب کاهش جذب فلزات سنگین شده و این ماده غذایی همواره مورد توصیه متخصصان تغذیه است که بهتر است در این روزها از قرص مکمل آن استفاده کنند.
 
کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی خاطر نشان کرد: اکثر خاک کشاورزی ما دارای فقرماده مغذی روی است و به همین جهت در محصولات کشاورزی این ماده مهم وجود ندارد .علاوه براین در صنعت نانوایی، در تهیه و پخت نان از آرد بدون سبوس استفاده می کنند ، سبوس برنج نیز گرفته شده است و این شرایط منجر شده که کمبود روی در کشور به وفور دیده شود، به خصوص در کودکان که در مرحله رشد و تکامل هستند.
 
محمدیان همچنین افزود : ماهی یکی دیگر از مواد غذایی است که مصرف منظم در طول هفته در خانواده ها توصیه شده است.ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا3 است که می تواند در کاهش تنگی نفس و اثرات زیان بار ترکیبات التهاب آور مفید باشد.
 
وی همچنین توصیه کرد : مغز های گردو ، بادام زمینی (کودکان بالای دو سال ) ، آب میوه های طبیعی ، استفاده نکردن از فست فودها در روزهای آلوده هوا بیش از گذشته مورد توجه عموم قرار گیرد.

منبع : داروغذا

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com