تلاش برای منع استفاده از چربی ترانس در آمریکا
۱۳۹۲/۸/۲۳ | ۵۳۳

سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا در حال بررسی ممنوعیت استفاده از چربی‌های ترانس در مواد خوراکی است.

تلاش برای منع استفاده از چربی ترانس در آمریکا


سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا در حال بررسی ممنوعیت استفاده از چربی‌های ترانس در مواد خوراکی است.

این سازمان که مسئول نظارت بر بهداشت غذا و دارو در ایالات متحده است می‌گوید چربی‌های ترانس که به عنوان روغن‌های هیدروژنه نیز شناخته می‌شوند، "دیگر یک ماده غذایی ایمن حساب نمی شوند".

این نهاد نظارتی می‌گوید منع استفاده از چربی ترانس، می‌تواند هر سال جلوی هفت هزار مرگ و ۲۰ هزار حمله قلبی را در آمریکا بگیرد.

سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا، FDA، یک دوره ۶۰ روزه برای بررسی و رایزنی درباره برنامه کاهش و توقف مصرف چربی ترانس در نظر گرفته است.

مارگارت هامبورگ، مدیر این سازمان، در بیانیه‌ای در این باره گفته است: "مصرف چربی‌های ترانس که می‌توانند مضر باشند در دو دهه گذشته در ایالات متحده کاهش پیدا کرده اما مصرف فعلی همچنان یک نگرانی عمده درباره سلامت عمومی است."

به گفته او، "اقدام امروز سازمان مواد غذایی و دارویی، گام مهمی به سمت حفظ شهروندان آمریکایی از خطرهای بالقوه چربی اشباع‌نشده است".

برخی از مواد غذایی با چربی ترانس
- برخی محصولات پخته‌شده آماده مانند کیک، کلوچه، بیسکویت
- ذرت بو داده آماده برای مایکروفر، پیتزای منجمد، برخی غذاهای زودآما
- مارگارین و کره‌های مشابه، خامه افزودنی به قهوه
- محصولات خمیری که در یخچال نگهداری می‌شوند مانند خمیرپیچ دارچینی

اگر این برنامه موفق شود، این قبیل روغن‌های غذایی به عنوان افزودنی‌های خوراکی شناخته خواهند شد و از آن پس دیگر نباید در غذا استفاده شوند مگر با تایید رسمی.

البته این قانون شامل مواد خوراکی مانند گوشت و محصولات لبنی نمی‌شود که به طور طبیعی در خود چربی ترانس دارند.

چربی‌های ترانس مصنوعی، هم در غذاهای آماده و هم در رستوران‌ها استفاده می‌شود تا ماندگاری مواد غذایی را افزایش دهد و یا به آن طعم خواستنی‌تری بدهد.این چربی زمانی شکل می‌گیرد که به روغن نباتی، هیدروژن افزوده می‌شود تا آن را جامد کند.

متخصصان تغذیه مدت‌هاست که منتقد استفاده از این چربی‌ها بوده‌اند. آنان می‌گویند این نوع چربی، بیش از چربی اشباع‌شده در بیماری‌های قلبی موثر است.

بعد از اجرای قانون جدیدی در سال ۲۰۰۶ میلادی که درج مواد اولیه را روی بسته‌بندی محصولات الزامی می‌کرد، برخی از شرکت‌های غذایی چربی ترانس را از محصولات خود حذف کرده‌اند.

شهر نیویورک و برخی دیگر از مناطق آمریکا نیز استفاده از این چربی‌ها را در حوزه خود ممنوع کرده‌اند.

چربی ترانس عمدتا در غذاهای آماده وجود دارد؛ از جمله در ذرت بو داده که برای تهیه در مایکروفر درست شده و همچنین پیتزاهای منجمد. همچنین در غذای رستوران‌هایی که از روغن جامد برای سرخ‌کردن استفاده می‌کنند، مقدار زیادی از این نوع چربی مضر هست.

سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا می‌گوید در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲، مصرف چربی ترانس در بین آمریکایی‌ها از ۴.۶ گرم در روز به یک گرم رسیده است.

انجمن قلب آمریکا از این تصمیم سازمان مواد غذایی و دارویی استقبال کرده و آن را گامی به پیش برای مبارزه با بیماری قلبی بر شمرده است.

مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک که تلاش برای ممنوع‌کردن چربی‌های ترانس در این کلان‌شهر را به پیش برد، در بیانیه‌ای از تصمیم سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا استقبال کرده و گفته است که "جای تحسین دارد".

آقای بلومبرگ که به‌زودی جای خود را به شهردار بعدی می‌دهد، گفته است: "سیاست‌های سلامت عمومی پیش‌تازانه‌ای که ما در شهر نیویورک در پیش گرفتیم، به الگویی برای کل کشور تبدیل شده است چون این سیاست‌ها، نتیجه داده‌اند."

منبع : BBC

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com