آمار وزارت بهداشت از مرگهای غیرطبیعی
۱۳۹۲/۸/۲٧ | ۵۱۱

معاون بهداشتی وزارت بهداشت نسبت به عوارض خطرناک بیماری دیابت هشدار داد و گفت: مردم می بایست اصلاح عادات غذایی و همچنین برخورداری از تحرک کافی را مورد توجه قرار دهند.

آمار وزارت بهداشت از مرگهای غیرطبیعی

دکتر علی‌اکبر سیاری در مراسم هفته ملی دیابت که روز دوشنبه در بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار شد، افزود: ما معتقدیم سلامتی بدون مشارکت جامعه امکان‌پذیر نیست. زمانی می‌توانیم سالم باشیم که خودمان هم از سلامتی‌مان صیانت کنیم. این امر مقدور نیست، مگر با توانمند شدن؛ یعنی اصل دانستن.

وی افزود: افراد باید بدانند که سلامتی چیست و عوامل خطر بیماریها و چگونگی برخورد با آنها را بشناسند. پس از آن افراد باید در تامین سلامتی خود توانمند شوند. اصل سوم هم "خواستن" است. یعنی اگر افراد نخواهند، هیچ تغییری در سلامتی آنها اتفاقی نخواهد افتاد.

سیاری با اشاره به روند رو به رشد ابتلا به دیابت در ایران که نسبت به 20 سال گذشته 150 درصد رشد داشته است، گفت: متاسفانه بسیاری از مبتلایان به دیابت، از بیماری خود اطلاع ندارند. بررسیها در 10 سال گذشته حاکی از آن بود که 50 درصد بیماران از بیماری خود اطلاع نداشتند، اما این رقم اکنون به 30 درصد رسیده است، بنابراین اطلاع‌رسانی‌ها در این زمینه موثر بوده است.

وی با تاکید بر نقش آموزش در پیشگیری از بیماریها و از جمله بیماری دیابت، گفت: 60 درصد مرگهای کشور به چهار عامل سکته قلبی، سرطان، حوادث و دیابت مربوط می‌شود. به دنبال شهرنشینی و زندگی ماشینی، سیمای بیماریها و همچنین سیمای مرگ در دنیا و کشور ما تغییر کرد. بر این اساس متناسب با این تغییرات باید نگاه، فرهنگ و دانش ما نیز تغییر کند. این اتفاق نخواهد افتاد؛ مگر با آموزش.

معاون وزیر بهداشت از چاقی و اضافه وزن به عنوان یکی از مهمترین عوامل خطر بیماری دیابت نام برد و ادامه داد: 48 درصد جامعه یعنی 26 میلیون نفر در کشور دچار اضافه وزن و چاقی هستند. این در حالی است که چاقی از عوامل خطر دیابت است. اگر وزن فرد به حد افراط افزایش یابد، این فرد 60 برابر افراد معمولی شانس ابتلا به دیابت دارد. هر چند چاقی اپیدمی جهانی است اما راه‌حل آن دست خود افراد است.

وی سه عامل تغذیه، تحرک و ژنتیک را از عوامل ابتلا به دیابت عنوان کرد و گفت: دو مورد تغذیه و تحرک دست خود افراد است. توصیه می‌شود که افراد حداقل روزانه نیم ساعت پیاده‌روی تند داشته باشند. تحرک نقش بزرگی در پیشگیری از چاقی و دیابت دارد. همچنین مردم باید عادات نادرست غذایی خود را اصلاح کنند و از غذاهای سالم استفاده کنند. درباره عامل ژنتیک نیز باید گفت که افراد می‌توانند با آگاهی از این موضوع زودتر به فکر افتاده و حداقل دو عامل دیگر را کنترل کنند.

وی فشارخون را یکی دیگر از عوامل ابتلا به دیابت عنوان کرد و گفت: 11 میلیون نفر در کشور فشار خون دارند. این در حالی است که علت این بیماری هنوز در دنیا شناخته نشده است. از میان 400 هزار مرگ سالانه کشور، 91 هزار مورد مرتبط با فشار خون است. لازم است افراد به این موضوع نیز توجه کرده و نسبت به کنترل فشار خون خود اهمیت قائل شوند.


سیاری، استعمال دخانیات را از دیگر عوامل خطر بیماریها عنوان کرد و گفت: هر یک وعده قلیان، معادل استعمال 20 نخ سیگار است که البته عوارض قلیان بسیار بیشتر از سیگار است. پنج میلیون و 300 هزار نفر در کشور سیگاری‌ها هستند که سالانه 11 هزار نفرشان فوت می‌کنند.

وی همچنین گفت: 14 درصد مردم یعنی معادل 7 میلیون و 500 هزار نفر نیز قند خون بالا دارند. همچنین 4 تا 5 هزار نفر نیز در کشور به دیابت مبتلا هستند.

سیاری در ادامه چربی خون بالا را نیز از دیگر عوامل خطر بیماریها عنوان کرد و گفت: 28 درصد افراد کشور به چربی خون بالا مبتلا هستند و سالانه 35 هزار مورد از 400 هزار مرگ سالانه کشور به چربی خون نسبت داده می‌شود.

معاون وزیر بهداشت توصیه کرد که افراد مصرف غذاهای سرخ کرده را تا حد امکان کاهش دهند و گفت: روغن عاملی برای دیابت و افزایش چربی خون و چاقی است.

وی همچنین گفت: 90 درصد افراد جامعه کمبود کلسیم دارند. 40 درصد زنان و 35 درصد مردان پوکی استخوان دارند. بر این اساس مصرف لبنیات و شیر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.


منبع : آخرین نیوز

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com