تردد ۱۷ هزار تاکسی فرسوده در تهران در شرایط "بحران آلودگی هوا"
۱۳۹۲/۸/۲۸ | ۴۳۸

کلان‌شهر تهران هر سال با آغاز فصل سرما گرفتار بحران آلودگی هوا می‌شود. استاندار تهران بر اجرای طرح زوج و فرد تأکید دارد. تردد ۳ میلیون موتورسیلکلت و ۱۷ هزار تاکسی فرسوده اما همچنان فاقد نظارت است.

تردد ۱۷ هزار تاکسی فرسوده در تهران در شرایط "بحران آلودگی هوا"

هوا که سرد می‌شود دودمه غلیظی مثل یک پتوی ضخیم سطح شهر تهران را می‌پوشاند؛ تا جایی که نفس کشیدن در آن تا مرز خفگی سخت می‌شود. مدیرعامل بهشت‌زهرای تهران می‌گوید، آلودگی هوا که شدت می‌گیرد روزهای پرکار کارکنان بهشت‌زهرا هم شروع می‌شود.

اکبر توکلی‌نژاد یکشنبه (۱۷ نوامبر/ ۲۶ آبان) به دفن روازنه ۱۷۰ نفر در بهشت‌زهرای تهران اشاره کرد و گفت: «این میزان در ایام تشدید آلودگی هوای تهران همانند روزهای آلوده سال قبل افزایش قابل توجهی دارد.»

مینی‌بوس و تاکسی‌های فرسوده به جای خودروهای شخصی

آلودگی هوای تهران هفته جاری هم مثل هفته پیش به مرز هشدار رسیده است. حسین هاشمی، استاندار تهران، از آلودگی هوای تهران در سه روز آینده خبر داده است.


استاندار تهران که خود ریاست کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران را بر عهده دارد، بر ادامه طرح کاهش تردد خودروها در سطح شهر با تقسیم آنها به روزهای زوج و فرد تأکید دارد. این طرح با هدف کاهش تردد خودروهای شخصی در سطح شهر تهران به اجرا درآمده است.

این طرح اما کنترل تردد، موتورسیلکت‌ها و وسایل نقلیه عمومی، هر چند فرسوده مانند مینی‌‌بوس و تاکسی را شامل نمی‌شود.

طرح زوج و فرد یا اجرای "دور باطل"

در حالی که استاندار جدید تهران اجرای طرح زوج و فرد به راهکاری موثر برای کنترل آلودگی هوای تهران می‌د‌اند، نماینده پلیس راهور تهران بزرگ اجرای این طرح را بدون توجه به ابعاد دیگر معضل آلودگی هوا "تسلسل دور باطل" می‌د‌اند.

سرهنگ عین‌الله جهانی روز یکشنبه (۱۷ نوامبر/ ۲۶ آبان) در جلسه کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران گفت: «سه میلیون موتور در سطح شهر تردد می‌کند که امکان کنترل و توقف آنها وجود ندارد.»

نماینده پلیس راهور تهران بزرگ در ادامه به تردد ۱۷ هزار تاکسی فرسوده و فاقد استاندارد در سطح تهران بزرگ اشاره کرد و گفت: «استاندارد سوخت نیز موضوعی است که باید به آن توجه شود، بنابراین اجرای طرح زوج و فرد و توقف خودروهای دودزا و فرسوده دور تسلسل باطل است.»

افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی حملات قلبی و تنفسی

محمد تقی طالبیان، رئیس اورژانس کشور، از افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی حملات قلبی و تنفسی در روزهای آلوده خبر داد.

طالبیان تأکید کرد که همه بیمارستان‌ها و اورژانس‌های پیش‌بیمارستانی در روزهای که وضعیت هوای تهران به مرز هشدار می‌رسد، در آماده‌باش به سر می‌‌برند.

او در ادامه تصریح کرد: «در مجموع برآورد ما این است که مراجعات مردم به علت ناراحتی‌ها و حملات قلبی و تنفسی در این روزها بین ۵ تا ۱۰ درصد افزایش یافته است.»

رئیس اورژانس کشور مشکل آلودگی هوای تهران را "معضل مزمن" خواند و افزود: «با وجود اینکه قوانین و برنامه های مختلفی برای حل زیربنایی این مشکل تصویب شده است اما اغلب این برنامه‌ها فقط روی کاغذ مانده و اجرایی نشده است.»


منبع : Deutsche Welle

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com