این غذای خوشمزه را بخورید و چربی بسوزانید
۱۳۹۲/۹/۵ | ٧۳۲

این روز‌ها پزشکان متخصص تغذیه به افراد چاق توصیه می‌کنند، ماست بخورید و بسیاری از افرادی که اضافه‌وزن دارند و می‌خواهند لاغر شوند حتما باید مواد لبنی را در رژیم غذایی خود جای دهند.

این غذای خوشمزه را بخورید و چربی بسوزانید

ماست یکی از بهترین لبنیات و سرشار از کلسیم است. به همین دلیل متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند برای پیشگیری از ابتلا به پوکی‌استخوان، علاوه بر شیر و پنیر حتما روزی یکی، دو پیاله ماست کم‌چرب خورده شود.

کسب کلسیم کافی در رژیم غذایی باعث می‌شود بدن چربی بیشتری بسوزاند و مقدار چربی را که بدن می‌سازد، کاهش دهد.

گفتنی است از آنجایی که افراد قصد دارند چربی از دست بدهند نه ماهیچه، پس رژیمی غنی از غذاهای لبنی کم‌چرب می‌تواند با سوزاندن چربی‌های اضافی بدن سبب کاهش وزن شود.

هم‌اکنون محققان زیادی، روی فواید موثر ماست و اثرات بی‌نظیر در رژیم و کم کردن وزن کار می‌کنند و یافته‌ها نشان می‌دهند که ماست دارای ارزش غذایی بالایی است و ماست یک چاشنی پرخاصیت دارویی نیز به حساب می‌آید که تاثیر زیادی روی لاغری دارد پس اگر شیر نمی‌خورید حتما ماست بخورید تا لاغر شوید و از پوکی استخوان جلوگیری کنید.


در زير به چند نکته مهم ديگر درخصوص ويژگی های اختصاصی ماست اشاره می شود:

1- هضم ماست آسان تر از شير است.

2- ماست با تقويت باکتری های مفيد ساکن روده ، باعث افزايش سلامت دستگاه گوارش می شود. ماست با خنثی سازی برخی ترکيبات مضر صفراوی ، از تحريک جدار روده ها کاسته و احتمال بروز تومور روده را کاهش می دهد.

3- کلسيم موجود درماست نيز مانع رشد بی رويه ی سلول های پوششی روده ی بزرگ می شود.

4- اسيد موجود در ماست به برگشت حالت عادی روده ها پس از عفونت ها کمک می نمايد. ماست می تواند در پيشگيری از بروز عفونت ها و بيماری های گوارشی ناشی از ويروس ها و حساسيت های غذايی مفيد باشد.

5- بررسی ها نشان داده ، که ماست در کمک به درمان اسهال کودکان مفيد بوده است.

6- متخصصان در هنگام مصرف آنتی بيوتيک ها ، مصرف ماست را توصيه می نمايند زيرا اغلب آنتی بيوتيک ها باعث نابودی باکتری های مفيد دستگاه گوارش شده و متعاقبا باعث اختلال در کار دستگاه گوارش می شوند.

بررسی ها نشان داده که نابودی باکتری های مفيد دستگاه گوارش خود نيز می تواند باعث بروز اسهال های متوسط تا شديد شود. ماست می تواند به برگشت شرايط طبيعی روده ها کمک نمايد. توصيه شده در هنگامی که قرار است بيمار بيش از 2 هفته آنتی بيوتيک مصرف نمايد ، حداقل 250 ميلی ليتر ماست را در رژيم غذايی روزانه خود قرار دهد.

7- ماست باعث کاهش عفونت های ناشی از قارچ ها در دستگاه تناسلی زنان می شود.

8- ماست منبعی غنی از کلسيم است.

250 ميلی ليتر ماست دارای 450 ميلی گرم کلسيم می باشد. اين مقدار می تواند نصف نياز کودکان و40 -30 درصد نياز کلسيم بزرگسالان را برطرف کند. بايد در نظرداشت که حضور باکتری های زنده در ماست، باعث افزايش جذب کلسيم در بدن می شود.

9- ماست منبع بسيار خوبی برای جذب پروتئين است.

در هر250 ميلی ليتر ماست تقريبا 14- 10 گرم پروتئين موجود می باشد، که تقريبا برابر با 20 درصد نياز روزانه است . هم چنين عمليات تخمير باکتري های ماست باعث سهولت تسهيل جذب پروتئين ها می شود. به اين دليل پروتئين های ماست را پروتئين های پيش هضم شده (predigested) می نامند.

10- ماست و کاهش کلسترول

تحقيقات نشان داده که ماست می تواند باعث کاهش کلسترول خون شود . اين ممکن است به علت تأثير فعاليت باکتری های زنده و سهولت متابوليسم کلسترول باشد . زيرا ماست می تواند اتصال هايی را با اسيدهای صفراوی ايجاد کند.(اسيدهای صفراوی در ساخت کلسترول نقش دارند.)

11- ماست و رشد کودکان

در کودکانی که دچار بيماری سوء جذب هستند، ماست به جذب دو ترکيب مهم غذايی پروتئين ها و مواد معدنی کمک می کند. اسيد لاکتيک موجود در ماست باعث سهولت جذب و هضم اين ترکيبات مغذی می شود.

12- محققان توصيه می‌کنند که برای کاهش وزن بايد مصرف ماست در رژيم غذايی گنجانده شود.

افرادی که در رژيم غذايی خود ماست کم چربی را می‌گنجانند، بيشتر از افرادی که صرفا دريافت کالری خود را کم می‌کنند، کاهش وزن دارند.


منبع : جام نیوز

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com