چرا مردان فقط نیمی از صحبت ها را متوجه می شوند؟
۱۳۹۲/۹/۵ | ۵۹۲

همه همسران در زندگی مشترک خود به مسائل کم و بیش پیچیده ای برمی خورند که این مسئله به خاطر تفاوت های فردی کاملا طبیعی است. در این میان، گفتگو و ارتباط صحیح از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ چرا که در اکثر مواقع، جر و بحث ها در نتیجه عدم ارتباط موفق اتفاق می افتد.

چرا مردان فقط نیمی از صحبت ها را متوجه می شوند؟

از جمله رایج ترین نکاتی که معمولا خانم ها از آن شکایت دارند ، عدم توجه دقیق همسرانشان هنگام گفتگوست. تقریبا همه بر این مسئله اتفاق نظر دارند که نکته سنجی و دقت خانم ها نسبت به آقایان بیشتر است. این باور محققان را به فکر وا داشت تا بررسی دقیق و علمی تری انجام دهند. آنها در مورد این مسئله اجدادی توضیحی پیدا کردند : هنگام گوش دادن فقط نیمی از مغز مردان فعال است ، در حالی که خانم ها از هر دو نیم کره مغز استفاده می کنند.


یک مغز یا بهتر بگوییم یک نیمکره

دراین آزمایش ،20 خانم و20 آقا ، به وسیله هدفون به قسمتی از یک رمان گوش دادند . در طول این مدت با توجه به ثبت اطلاعات توسط اسکنر IRM مشخص شد که در اکثر مردان تنها بخش گیجگاهی نیمکره چپ مغز که به طور کلی مربوط به فعالیت شنیداری و زبانی است ، فعال است. این در حالی بود که در خانم ها بخش گیجگاهی در هر دو نیمکره فعالیت دارد. قسمت گیجگاهی نیمکره راست معمولا" مربوط به فعالیت های موسیقایی و وضعیت کلامی است . این مطالعه که در آمریکا انجام شد موید این نیست که آقایان توانایی شنیداری پایین تری نسبت به خانم ها دارند؛ بلکه شیوه گوش دادن ها در دو جنس متفاوت است و لزوما" به آن معنا نیست که توانایی ها وعملکردها هم ردیف هم هستند.

پیش به سوی نبردی جنسیتی !

این کشف ، محققان را به سمت تصویر برداری دقیق تری از بخش های مغز که مسئول فعالیت زبانی است ، پیش برد. با مشخص شدن قسمت های مربوط به جنس ، به جراحان کمک می شود تا نسبت به محافظت از بخش های مربوط ، دقت بیشتری به خرج دهند. همچنین دانشمندانی که در مورد بهبود روند تصویر نگاری پزشکی مانند IRM کار می کنند باید نسبت به ویژگی های هر جنس توجه داشته باشند . تحقیقات در این زمینه گویای نتایج گوناگونی است . از طرفی گفته می شود که خانم ها هنگام گوش دادن به یک گفتگو و یا برای موارد دیگری مانند خواندن یا فعالیت های زبانی از هر دو نیمکره استفاده می کنند. از طرفی برخی دانشمندان مدعی هستند که توانایی خانم ها در دنبال کردن چند بحث در آن واحد و یاد گرفتن خواندن و حرف زدن بسیار سریع تر از آقایان است . قسمت های مختلف مغز مردان برای فعالیت های متفاوت ، مشخص است در حالی که مغز خانم ها دو جانبه است و درباره بسیاری از فعالیت ها هر دو نیمکره با هم فعالیت می کنند. این تحقیقات همچنین به درک این مطلب نیز کمک می کند که چطور خانم ها و آقایان نسبت به ابتلا به تومور یا سکته مغزی حالات مختلفی دارند و خانم ها راحت تر و سریع تر توانایی شنیدن را دوباره به دست می آورند.


منبع : قدس آنلاین

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com