حفره‌های ریز دندان کودکان حاصل خوردن کیک و بستنی است
۱۳۹۲/۴/۱۰ | ۲۵۶۰

متخصص دندانپزشکي کودکان و نوجوانان گفت: استفاده از مواد غذايي شيرين مثل کيک، کلوچه، آلوچه، بستني، شير و نوشابه مي‌تواند مواد غذايي مورد نياز ميکروب را دسترس آن قرار دهد و فعاليت ميکروبي را بيشتر کند.

حفره‌های ریز دندان کودکان حاصل خوردن کیک و بستنی است

متخصص دندانپزشکي کودکان و نوجوانان گفت: استفاده از مواد غذايي شيرين مثل کيک، کلوچه، آلوچه، بستني، شير و نوشابه مي‌تواند مواد غذايي مورد نياز ميکروب را دسترس آن قرار دهد و فعاليت ميکروبي را بيشتر کندمحمود خوجاني در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: پوسيدگي دندان يک فرآيند ميکروبي است که به محض رويش دندان، در صورت عدم رعايت بهداشت دندان‌ها قابليت پوسيدگي پيدا خواهند کرد.

متخصص دندانپزشکي کودکان و نوجوانان تصريح کرد: ميکروب از مواد غذايي تغذيه مي‌کند و مواد غذايي که شامل کربوهيدارت‌ها به خصوص قند‌هاي دو کربنه به صورت ساکاروز يا شکر هستند بهترين غذاي ميکروبهاي فاسد کننده دندان هستند


عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ارتش ادامه داد: ميکروبها به وسيله مواد غذايي حاوي ساکاروز طي فرايندي ايجاد اسيد لاکتيک مي‌کنند که اين اسيد باعث تخريب ميناي دندان مي‌شود و وقتي هم مينا تخريب شد پوسيدگي به داخل عاج و عصب دندان نفوذ خواهد کرد.

اين جراح و دندانپزشک اظهار داشت: نمي‌توان گفت که چه سني، سن شروع پوسيدگي است چرا که به محض رويش اولين دندان و نبود بهداشت دهان ودندان و استفاده نکردن از مسواک و نخ دندان و باقيماندن مواد غذايي در لابه‌لاي دندان‌ها، پوسيدگي دندان ظاهر مي‌شود.

متخصص دندانپزشکي کودکان و نوجوانان تصريح کرد: استفاده از مواد غذايي شيرين مثل کيک، کلوچه، آلوچه، بستني، شير و نوشابه مي‌تواند مواد غذايي مورد نياز ميکروب را دسترس آن قرار دهد و فعاليت ميکروبي را بيشتر سازد.

خوجاني ادامه داد: متأسفانه در کودکان به علت آنکه تماس بين دنداني بسيار وسيع است در صورت عدم استفاده از نخ دندان پوسيدگي بين دنداني در مراحل آخر تشخيص داده مي‌شود يعني وقتي که دندان به عصب رسيده باشد.

اين استاد دانشگاه افزود: نوع ديگر پوسيدگي، پوسيدگي سطوح جونده است که دندان‌هاي آسيا را شامل مي‌شود و پوسيدگي در عمق شيارهاي دندان‌هاي آسيا ايجاد مي‌شود و علائم ظاهري خاصي نيز ندارد.

متخصص دندانپزشکي کودکان و نوجوانان تصريح کرد: در سطوح صاف مانند سطح بيروني دندان‌ها نيز پوسيدگي به صورت لکه‌هاي سفيد بر روي سطوح صاف بروز پيدا مي‌کند که در صورت ادامه مصرف مواد قندي پوسيدگي به صورت حفره‌هاي قهوه‌اي ريز ريز در خواهد آمد.


گرد آوري : دارونما 
منبع : سلامت نيوز

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com