اگر هنگام خمیازه کشیدن فکتان صدا می دهد...
۱۳۹۲/۹/۱۰ | ۵٧۸

گاهی اوقات از استخوان‌های بدن به‌خصوص استخوان‌های فک و دهان صداهایی می‌شنویم که شاید آزار دهنده باشند اما علت آن بسیار ساده است و با اندکی توجه بر‌طرف می‌شوند.

اگر هنگام خمیازه کشیدن فکتان صدا می دهد...

دکتر عبدالحمید ظفرمند، جراح دندانپزشک، گفت: گاهی موقع غذا خوردن و یا هنگام خمیازه کشیدن، صداهایی از فک شنیده می‌شود که علت آن جابجایی دیسک بین مفصل فک پایین و استخوان تمپورال جمجمه است و در اثر باز و بسته شدن فک پایین اتفاق می‌افتد.

وی گفت: ضربه به صورت و یا فشارهایی که در هنگام خواب به فک وارد می‌شود باعث می‌شود که فک بعد از باز شدن به جای خود بر‌نگردد و این صدا‌ها شنیده شود.


ظفرمند افزود: بهترین روش‌های درمان و پیشگیری از این مشکل، خسته نکردن فک و استفاده نکردن از مواد غذایی سفت مثل ته‌ دیگ، سیب، آدامس و... است.

وی تصریح کرد: در بیشتر مواقع، پرهیز غذایی مشکل را بر ‌طرف می‌کند اما اگر به ندرت ادامه داشت باید از پلاک‌هایی برای محکم کردن استخوان فک استفاده کرد و در موارد بسیار نادر نیز نیاز به جراحی است.

وی در پایان اضافه کرد: گاهی این مشکل فکی، یک عارضه ثانویه است که در اثر فشارهای عصبی و روحی ایجاد می‌شود و مستقیماً با فک در ارتباط نیست و برای درمان آن باید مشکلات عصبی برطرف شود.


منبع : جام نیوز

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com