از منفی به مثبت در 20 حرکت
۱۳۹۲/۹/۱۳ | ۶۶۳

در طول يک هفته، چند بار مي‌شنويد اطرفيان، از آدم‌هاي دور و نزديک به خوشحالي به شما مي‌گويند: «از شما انرژي مثبت مي‌گيرند». اگر کمتر از 4 بار در هفته اين جمله را مي‌شنويد بايد نسخه رفتاري‌تان را عوض کنيد چون شخصيت شما شبيه جغد کارتون چوبين است با آن جمله معروفش: «يه خبر بد!» اين نگاه منفي اول در زندگي خودتان تاثير مي‌گذارد...

از منفی به مثبت در 20 حرکت

در طول يک هفته، چند بار مي‌شنويد اطرفيان، از آدم‌هاي دور و نزديک به خوشحالي به شما مي‌گويند: «از شما انرژي مثبت مي‌گيرند». اگر کمتر از 4 بار در هفته اين جمله را مي‌شنويد بايد نسخه رفتاري‌تان را عوض کنيد چون شخصيت شما شبيه جغد کارتون چوبين است با آن جمله معروفش: «يه خبر بد!» اين نگاه منفي اول در زندگي خودتان تاثير مي‌گذارد و بعد در زندگي اطرافيانتان. اگر مي‌بينيد چند صباحي است چرخ زندگي به نفع شما نمي‌چرخد، نسخه پيشنهادي ما را رعايت کنيد و فاز زندگي‌تان را از منفي به مثبت تغيير بدهيد.

1. لبخندتان را از ديگران دريغ نکنيد. در طول يک روز بارها با آدم‌هاي مختلف چشم در چشم مي‌شويد؛ آدم‌هايي که هيچ نقشي در زندگي شما ندارند. در اين لحظه‌هايي که عمرشان کمتر از يک ثانيه است، به جاي نشان دادن چهره‌اي درهم و اخمو، لبخند بزنيد. مبادله پاياپاي لبخند که هيچ هزينه مالي و جاني‌اي ندارد، حس خوشايندي به وجود مي‌آورد؛ چه در خودتان و چه در ديگران.

2. به قوانين ساده شهروندي احترام بگذاريد. مثلا بيرون گذاشتن زباله‌ها در ساعت 9 شب يا زباله نريختن در کوچه و خيابان. هيچ‌کس ترديدي ندارد. شهر تميز جاي بهتري براي زندگي کردن است و شما مي‌توانيد آدم مثبتي باشيد وقتي شهرتان را يک قدم به شهر تميز نزديک مي‌کنيد. اگر هر روز صبح به جاي ديدن سطل زباله‌اي که زباله از سر و روي آن بالا مي‌رود، يک سطل خالي ببينيد که بوي زباله مانده آن تا فرسنگ‌ها نمي‌رود، قطعا روز بهتري خواهيد داشت که خودتان آن را ساخته‌ايد.

3. در برنامه‌هاي خيريه مشارکت کنيد. برنامه‌هاي‌هايي مثل جشنواره‌هاي غذا که توسط خيريه‌هاي مختلف در طول سال برگزار مي‌شود، فضايي پر از انرژي مثبت است. در خيريه‌ها مشارکت کنيد تا شما هم يکي از آدم‌هاي مثبت اين قصه باشيد. هزينه يک شب رستوران و گردش خود را به مشارکت در چنين برنامه‌هايي اختصاص بدهيد.

4. سعي کنيد هميشه و همه‌جا آراسته باشيد. يادتان باشد آراسته بودن به معني پوشيدن لباس‌هاي گران‌قيمت نيست. فقط کافي است شلخته پوشيدن را کنار بگذاريد. خوشبختانه اين روزها در رسانه‌هاي مختلف از اينترنت تا مجلات، راهنماهاي آسان براي خوش‌پوشي با حداقل هزينه منتشر مي‌شود. اين پيشنهادها را بخوانيد و در زندگي استفاده کنيد. آراستگي شما، سيماي شهر را زيبا مي‌کند.

5. در استفاده از واژه‌هاي مهرباني خسيس نباشيد. به شکل منطقي جمله «خسته نباشيد» شما، کمکي در رفع خستگي ديگران نمي‌کند ولي به شکل رواني، تاثير مستقيمي دارد و از طرف ديگر، انرژي مثبت شما را به اطرافيان منتقل مي‌کند. البته درباره جمله «خسته نباشيد» 2 ديدگاه مختلف وجود دارد؛ يکي کساني که معتقدند اين جمله بار منفي دارد و حس خستگي را القا مي‌کند. به نظر اين افراد بهتر است جملاتي مانند «شاد باشيد»، «خدا قوت» را جايگزين «خسته نباشيد» بکنيد. گروه ديگري از افراد مي‌گويند، بستگي دارد «خسته نباشيد» را با چه لحني بگوييد؛ اگر بي‌حال و خالي از انرژي باشيد، بار منفي خواهد داشت ولي مثبت بودن شما، تعيين‌کننده حس و حال اين جمله است.


6. خوشبو باشيد. دقت در نظافت شخصي شما را به آدمي مثبت تبديل مي‌کند که افراد در معاشرت با او آزار نمي‌بينند بلکه از اين هم‌معاشرتي لذت هم مي‌برند. پوشيدن لباس‌هاي تميز، استفاده از عطر و ادکلن کار سختي نيست؛ کافي است به عادت رفتاري شما تبديل شود.

7. زنگ تلفنتان را کم کنيد؛ چه تلفن همراه و چه تلفن ثابت در خانه و محل کار. صداي زنگ اغلب با برهم زدن آرامش و تمرکز ديگران همراه است؛ پس آدم مثبتي باشيد و با صداي زنگ مردم‌آزاري نکنيد. همچنين مي‌توانيد از يک ملودي آرامش‌بخش براي زنگ تلفن‌هاي خود استفاده کنيد.

8. دكمه غر را خاموش کنيد. معطل ماندن در مطب پزشکان، نوبت بانک، صف خريد و... براي هيچ‌کس مطلوب نيست. غر زدن و گير دادن به ترک ديوار هم کمک چنداني به شما نمي‌کند به جز انتشار انرژي منفي در محيط؛ پس به جاي غر زدن با خودتان يک مجله و کتاب همراه ببريد و از اين فرصت براي خواندن استفاده کنيد.

9. از نايلون و کيسه‌هاي پلاستکي تا حد امکان كمتر استفاده كنيد. ارزاني و فراواني کيسه‌هاي پلاستيکي به معني مثبت و مفيد بودن آنها نيست. هر نايلون، 400 سال طول مي‌کشد که تجزيه و تحليل شود و به طبيعت برگردد؛ با اين حساب استفاده از آن صدمات جبران‌ناپذيري به طبيعت مي‌زند ولي شما مي‌توانيد در گروه دشمنان محيط زيست نباشيد.

10. در برنامه‌هاي داوطلبانه شرکت کنيد. مي‌توانيد پرونده‌اي براي کمک به بيماران مبتلا به سرطان تشکيل دهيد و خود را در فهرست افراد داوطلب براي کمک قرار بدهيد، در برنامه‌هاي گروهي مثل روز بدون نايلون و... شرکت کنيد. چنين برنامه‌هاي سازنده‌اي نيازمند همراهي آدم‌هاي مثبتي مانند شماست.

11. اولين افرادي که مي‌توانند نشانه‌هاي مثبت بودن شما را دريافت کنند، همسايه‌هاي شما هستند؛ آن هم با رعايت اصول ساده‌اي که زندگي در يک ساختمان را شيرين مي‌کند. خداحافظي‌هاي شبانه پايان مهماني را داخل خانه انجام بدهيد و با احترام به آرامش ديگران، آدم مثبتي باشيد. کنار دکوراسيون داخلي به فضاهاي عمومي هم فکر کنيد؛ اضافه کردن گل، تابلوي نقاشي و... به فضاهاي عمومي ساختماني انرژي مثبت شما را به ديگران انتقال مي‌دهد.

12. سلام کنيد. در اولين سال‌هاي زندگي، پدر و مادر تلاش مجدانه‌اي مي‌کنند تا سلام کردن را به عنوان معيار باادبي و بااخلاقي به بچه‌ها ياد بدهند. با بزرگ شدن، اين معيار تغيير نمي‌کند؛ پس هر کجا که وارد مي‌شويد حتي اگر در شرح وظايف شما نيست، سلام کنيد. باور کنيد سلامتي مي‌آورد.

13. روزي که مهران مديري در سي‌دي‌هاي سريال قهوه تلخ ملتمسانه خواست کپي نکنيد، منظورش فقط اين سريال نبود. او از فرهنگي به نام احترام به مولف حرف مي‌زد. صرف هزينه براي خريد سي‌دي موسيقي، فيلم و... ارج گذاشتن به زحمت دست‌اندرکاران توليد است. با اين کار مثبت شما هزينه اين توليد خلاقانه به دست توليدکننده مي‌رسد و جريان ساخت چنين محصولاتي ادامه پيدا مي‌کند.

14. بوق را محور رانندگي نکنيد. براي رانندگي در خيابان، ابزار ديگري به جز بوق مثل فرمان، کلاج و ترمز در اختيار شما هست. سعي کنيد به جاي صداي سرسام‌آور و آزاردهنده بوق ماشين از اين وسايل استفاده کنيد. ترافيک به اندازه کافي تلخ و آزاردهنده هست، با بوق مداوم سوهان روح ديگران نباشيد. اگر به هر دليل تحت فشار عصبي هستيد، بوق زدن و فحاشي کردن در خيابان راه‌حل خوبي نيست و فقط باعث انتقال و انتشار حال بد شما در جامعه مي‌شود. در اين مواقع قدم بزنيد چون در آرام شدن به شما کمک مي‌کند.

15. مسوولان نهادهاي اجتماعي توصيه مي‌کنند به بچه‌هاي متکدي در خيابان کمک نکنيد چون اين پول به افرادي مي‌رسد که از اين بچه‌ها سوءاستفاده مي‌کنند. اين نظريه اشتباه نيست ولي به اين معني نيست که بايد با اين بچه‌ها تند و زننده برخورد کنيد. با لبخند و مهرباني به آنها بگوييد قصد کمک نداريد.

16. خوش‌قول باشيد. آدم‌هايي که با شما قرار مي‌گذارند، چه قرارهاي کاري و چه شخصي، دردسرها و مشغله‌هاي خودشان را دارند، به وقتي که براي شما مي‌گذارند، احترام بگذاريد و سر ساعت در محل قرار خود باشيد. لازمه اين کار، داشتن برنامه‌ريزي براي روزها و ساعت‌هايتان است که اين‌هم از ويژگي‌هاي افراد مثبت است. اگر برنامه دقيقي براي يک روز خود داشته باشيد که مسائلي مثل ترافيک، پيدا کردن جاي پارک و ديگر مشکلات شهر بزرگ در آن پيش‌بيني شده باشد، آرامش بيشتري را در زندگي تجربه مي‌کنيد و راحت‌تر مي‌توانيد آدم مثبتي باشيد.

17. در شهري که تعداد ماشين‌ها بيشتر از ظرفيت خيابان‌هاست و تازه چند سالي است شهرسازان به فکر افتاده‌اند براي حل اين مشکل پارکينگ‌هاي طبقاتي بسازند، پيدا کردن جاي پارک در مناطق تجاري شهر کار سختي است و کوچه‌ها و پس‌کوچه‌هاي اين نواحي را تحت تاثير قرار مي‌دهد؛ اگر روزي در اين مناطق دنبال جاي پارک مي‌گشتيد، حواستان باشد به قيمت راحت شدن از اين دردسر، رفت و آمد يک خانه را مسدود نکنيد. شما که راننده‌ايد خوب مي‌دانيد يک ماشين براي داخل و خارج شدن از پارکينگ بيشتر از اندازه در به فضايي براي چرخش نياز دارد؛ اين فضا را اشغال نکنيد.

18. با آرايشگاهتان قهر نکنيد. اين پيشنهاد فقط مخصوص خانم‌ها نيست. آقايان هم بايد به همين اندازه براي داشتن ظاهر آراسته تلاش کنند و وقت بگذارند. مو و صورت آشفته آقايان به مراتب بيشتر از خانم‌ها که از مانتو و روسري استفاده مي‌کنند، نمايان مي‌شود.

19. با ادب و احترام صحبت کنيد. اين کار احترام متقابل ديگران را برمي‌انگيزد. شايد براي اين کار به تمرين نياز داشته باشيد تا حتي در موقعيت‌هاي ناخوشايند، با حفظ ادب صحبت کنيد. اين رفتار شما ديگران را متقاعد به رفتار مشابه مي‌کند اما اگر نشد، به جاي رفتار متقابل محيط را ترک کنيد.

20. رفتار و کارهاي مثبتي که بلديد و ياد گرفته‌ايد را به ديگران هم ياد بدهيد ولي نه از راه نصيحت، چون مدت‌هاست نصيحت کردن صرف، کارکرد سازنده خودش را از دست داده است. مثلا هنگام خريد در مغازه، کيسه پارچه‌اي خودتان را استفاده کنيد و دليل آن را توضيح بدهيد. درباره آثار تخريبي پلاستيک در محيط زيست صحبت كنيد. بي‌شک بعد از رفتن شما چند نفري به فکر فرو مي‌روند يا از دوستتان بخواهيد در يک برنامه داوطلبانه با شما همراه شود.

منبع : هفته نامه زندگی مثبت

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com