شاغل شدن عامل تاخیر ازدواج دختران
۱۳۹۲/۹/۱۳ | ۵۰۴

رئیس بسیج زنان کشور معتقد است برداشتن اولویت استخدام زنان مجرد تضمین کننده آینده شغلی و خانوادگی دختران مجرد است و این موضوع فرصتی است تا دختران حتی پس از ازدواج نیز امکان جذب در دستگاههای دولتی و غیردولتی را داشته باشند.

شاغل شدن عامل تاخیر ازدواج دختران

مینو اصلانی گفت: بسیاری از فعالان حوزه زن از ماده 9 طرح تعالی خانواده سوء برداشت کرده و فکر می کنند این ماده در پی حذف زنان از فعالیتهای اجتماعی است. این در حالی است که با تدوین طرح تعالی خانواده و گنجاندن ماده 9 در آن، امید در میان زنان متاهل برای آینده شغلی شان پس از ازدواج بیشتر می شود.

اصلانی تصریح کرد: تصور جامعه امروز این است که دختران پس از کسب دیپلم و لیسانس در پی کسب شغل برای خود باشند و سپس ازدواج کنند، اما نمی دانند که شاغل شدن منجر به افزایش سن ازدواج در میان جوانان کشور می شود و ازدواج را به تاخیر می اندازد.


رئیس بسیج زنان کشور با بیان اینکه در حال حاضر استخدام ها محدود به یک شرایط سنی است، تصریح کرد: محدودیت شرایط سنی منجر به این می شود که دختران ابتدا در پی کسب شغل بوده و بعد به فکر ازدواج باشند، اما این طرح معادلات را به هم ریخته و منجر به این می شود که دختران دیگر نگران آینده شغلی خود حتی پس از ازدواج نباشند.

به گفته وی، دختران جوان باید بدانند با برداشتن اولویت نه تنها فرصت از آنها گرفته نمی شود بلکه آینده شغلی و زندگی خانوادگی شان تضمین می شود.

اصلانی با اشاره به اینکه طرح تعالی خانواده به تحکیم بنیاد خانواده و فرزند آوری کمک شایانی می کند، در پاسخ به این سوال که تکلیف زنان مجردی که از سن ازدواجشان گذشته است چیست، توضیح داد: ماده 9 به شکل مطلق به زنان مجرد نگاه نمی کند بلکه این موضوع بستگی به شرایط افراد، سن آنها و نیاز دستگاه مربوطه در جذب زنان دارد.

بر اساس ماده 9 طرح جمعیت و تعالی خانواده در تمامی بخشهای دولتی و غیر دولتی اولویت استخدام به ترتیب دارای مردان دارای فرزند، مردان متاهل فاقد فرزند و سپس دارای فرزند است به کار گیری یا استخدام افراد مجرد واجد شرایط در صورت عدم وجود متقاضیان متاهل واجد شرایط بلامانع است. همچنین در ماده 10 آمده است 5 سال پس از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون جذب افراد مجرد به عضویت هیئت علمی در تمامی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیر دولتی و معلمان مدارس در تمام مقاطع تحصیلی ممنوع است تنها در نبودن متقاضی متاهل واجد شرایط با تایید بالاترین مقام دستگاه جذب افراد مجرد بلامانع خواهد بود.

منبع : سلامت نیوز

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com