مهارت نه گفتن و اعتماد به نفس
۱۳۹۲/۹/۱۳ | ۵۶۶

کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت شهرستان آبیک معتقد است: مهارت "نه گفتن" یکی از مؤثرترین مهارت‌های مقابله با تغییرات زندگی است.

مهارت نه گفتن و اعتماد به نفس

فاطمه نظری اظهار کرد: طبق تحقیقات روان‌شناسان افراد موفق به یک سری فرآیندهای مشابه دست یافته‌اند که از آن به عنوان راهبردهای مقابله‌ای یا مهارت‌های مقابله با تغییرات زندگی یاد می‌کنند و یکی از مؤثرترین این مهارت‌ها، مهارت "نه گفتن" است.

وی افزود: بدون شک یادگیری این مهارت، نوجوانان را در مقابل مصرف مواد مخدر، کشیدن سیگار، مصرف الکل، شرکت در میهمانی‌های نامناسب و دوستی‌های غیرمجاز ایمن می‌سازد.


کارشناس مرکز بهداشت شهرستان آبیک بیان کرد: بسیاری از جوانان هنگام رویارویی با مشکلات زندگی فاقد توانایی‌های لازم برای مقابله با آنها هستند و توانایی نداشتن می‌تواند زمینه ساز بسیاری از مشکلات و آسیب‌های روان‌شناختی باشد، اما در مقابل عده دیگری می‌توانند از مشکلات و موانع موجود عبور کنند و از دیدگاه همه ما به افراد موفقی تبدیل شوند.

وی با اشاره به این‌که هرشخصی برای خود عقاید، ایده‌ها، اهداف و شیوه زندگی دارد و بر اساس اراده، تصمیم‌هایی برای زندگی خود می‌گیرد، عنوان کرد: آنچه که به عنوان یک مانع، فرد را از عملی‌ کردن تصمیم‌هایش باز می دارد باید به نحوی از مسیر وی برداشته باشد و برای چنین ‌اقدامی قاطعیت، قدرت و مهارت‌هایی مانند "نه گفتن" مورد نیاز است.

نظری ادامه داد: زمانی که فرد در مقابل وسوسه‌های خود مقاومت می‌کند در واقع به خواسته‌های خود نه می‌گوید. در مورد دیگران ممکن است تمایل ما با خواسته‌های دیگران منافات داشته باشد که در این حالت فرد تمایلات و خواسته‌های خود را ترجیح می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: والدین باید تلاش کنند "نه گفتن" را به فرزندان خود یاد بدهند تا آنان بتوانند در مقابل خواسته‌های نابجای دیگران حتی اگر با اصرار و پافشاری همراه باشد از خود مقاومت نشان دهند. آموختن این کار باید از سنین چهار تا پنج سالگی، آغاز و آموزش داده شود.

نظری ادامه داد: نوجوانان فقط به خاطر حس استقلال، در برابر خواسته‌های پدر و مادر "نه" می‌گویند. برای آموزش "نه گفتن" فرد باید از اعتماد به نفس بالا برخوردار باشد و کسب اطلاعات وسیع نیز باعث افزایش اعتماد به نفس فرد می‌شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا

به دنبال ارتباط با دارونما هستید؟از طریق پنل موجود میتوانید در هر لحظه با دارونما در ارتباط باشید

منتظر تماس شماییم..

شماره تلگرام ارتباط مستقیم با
دارونـــما

جهت ارتباط مستقیم با دارونما می توانید در تلگرام با شماره
09025121640 و یا با تلگرام آی دی @DarunamaAgent در ارتباط باشید

ارسال پیام مستقیم به تلگرام دارونما

دارونـــما
نوآوری برای سلامت

طراحی و اجرا M.Ramezani
ارتباط با ما Info@darunama.com