Shadow Shadow
Donate Darunama
تاریخ : 1394/10/10 بازدید : 396 چاپ
بیانیه خبرنگاران حوزه سلامت در واکنش به معضل آلودگی هوا
جمعی از خبرنگاران حوزه سلامت در واکنش به معضل آلودگی هوا که سلامت مردم را به مخاطره انداخته است با صدور بیانیه‌ای از مسئولان خواستند برای نجات مردم از آسیب بیشتر اقدام کنند.
 

بیانیه خبرنگاران حوزه سلامت در واکنش به معضل آلودگی هوا

جمعي از خبرنگاران حوزه سلامت در واکنش به معضل آلودگي هوا که سلامت مردم را به مخاطره انداخته است با صدور بيانيه‌اي از مسئولان خواستند براي نجات مردم از آسيب بيشتر اقدام کنند. آشنايي با روزنامه نگاري زيست محيطي چندي است که شاخصهاي آلودگي هوا در تهران و تعدادي از شهرهاي بزرگ سرزمينمان از حالت معمول، فراتر رفته و مه غليظ آلايندههاي حامل ذرات معلق همه جا را فراگرفته است. آلودگي هوا براي مردم تهران و کلانشهرهاي کشورمان البته موضوع تازهاي نيست و تقريبا در تمام سالهاي اخير به ويژه در فصول سرما در پاييز و زمستان زندگي و سلامت مردم را در همه ابعاد جسمي، رواني و اجتماعي مختل ميکند.

سرفه ها و خس خس سينه ها بيشتر شده است، چشمها ميسوزد، خستگي و بيحوصلگي افزون و بيماريهاي قلبي و تنفسي تشديد شده است، سينه ها به درد آمده است و قلبها ميگيرد. ذرات معلق کوچکتر از 2.5 ميکرون که اکنون آلاينده اصلي هواي کلانشهرهاست، در کنه ريه ها جا خوش ميکند و چه نسلي براي آينده اين سرزمين رشد ميکنند و بزرگ ميشوند.

بيماريهاي جسمي تنها ارمغان هواي آلوده نيست، شاخصهاي سلامت روان هم از اين بلاي عادي شده تاثير ميگيرند، همه کلافه اند، استرس، افسردگي و اضطراب مردم قطعا در اين روزها بيشتر شده است و عصبانيت، بگو مگو و مشاجرهها در اين روزهاي آلوده بيشتر رخ مي نمايند. ميگويند از خانه خارج نشويد، در خانه بمانيد، پس حتماً سلامت اجتماعي مردم هم به مخاطره افتاده است، ديد و بازديدها و سفرها نيز از حالت عادي خارج ميشود و آنچه ميماند، سرنوشت ناميموني است که ميشد و ميشود با اقدام به موقع مسئولاني که دستي بر آتش دارند، تغيير کند.

اگر معتقديم، سرنوشت هيچ قومي تغيير نميکند مگر آنکه خودشان بخواهند، پس بايد پرسيد چرا نميخواهيم، اين بلاي هميشگي از سر سرزمينمان رخت بربندد. مگر مشابه آن در شهرهاي پر جمعيت شرق و غرب عالم نبود. ابرشهرهايي که با برنامهريزيهاي چند ساله دولتمردانشان توانستند، کلانشهرهاي پاکي براي شهروندانشان بسازند، چرا از تجربه آنان استفاده نميکنيم؟ آلودگي هوا مسئله امروز و ديروزمان نيست و با اين روال قطعاً مسئله فرداي کشور عزيزمان نيز خواهد بود. راه حل هاي اين پديده نامبارک را بارها بارها در مصاحبه ها، ميزگردها و مناظره ها گفته اند و شنيدهايم.

راه حلهاي کوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت. از نوسازي و توسعه سيستم حمل و نقل عمومي گرفته تا استانداردسازي خودروها، بنزين، گازوئيل و دور کردن صنايع آلاينده از محيط زندگي مردم تا استفاده از فناوريهاي نوين براي کاهش آلايندهها. همه، راه حلها را ميدانيم اما منتظر معجزه نشستهايم، کاري نميکنيم، زحمتي نميکشيم، برنامههاي مصوب روي کاغذ ميمانند، شهرهاي بزرگ بزرگتر ميشوند و فاصله توسعه کلانشهرها با شهرهاي کوچک، هر روز بيشتر ميشود، تا شاخصهاي آلودگي به مرز ناسالم و وضعيت اضطرار برسد. آن وقت است که جلساتي تشکيل ميشود که نهايت تصميم خروجي آن تعطيل شدن مدارس است، مسکني براي سرپوش بر کارهاي نکرده.

آخر سر هم مردم و مسئولان چشم به آسمان دارند، شايد بادي بوزد يا باراني ببارد.

خبرنگاران هم جزئي از همين مردم آسيب ديدهاند و البته آنان نيز از اخبار ناقص، قطره چکاني و ديرهنگام مسئولان آزرده خاطرند.

اسامي خبرنگاراني كه اين بيانيه را امضا كردهاند: فتانه انفرادي، افشين شاعري، زين العابدين شهسوار حسيني، عاطفه مير سيدي، زهرا خوشحالي، مرضيه سعادت، ندا روزبروزي، داريوش آرمان، امير عابد، عليرضا رمضانپور، سميه ذکايي، عليرضا وهاب زاده، آرزو دهقاني، اليزاذوالقدر، معصومه حامدي، محسن طاهرميرزايي، مليکا بهزادي، مهديه عرفاتي، مژگان زينلي پور، مينا دارابي، مريم صادقي، پديده مظفري، سمانه جعفري، ريحانه شاهسون، ميترا جمشيديان، مرجان قندي، سادات حسيني خواه، سميرا خباز، ليلا شاهي، سمانه زين العابدين، نسيم قراييان، فريبا خان احمدي، رسول صادقي، سعيده عليپور، سميه شاهسوند، آزيتا معتمدي، فرهاد قرباني، ژيلا آهنگر زاده، مهرو ماهر، علي ماهر، شعيب شاه زماني، راحله مهربان، علي احمدي نيا

همشهری

نظر بینندگان
  نظر شما

نام و نام خانوادگی *

پست الکترونیک

متن نظر *

تـبـلیـغــــات