Shadow Shadow
Donate Darunama
تاریخ : 1395/09/13 بازدید : 325 چاپ
چهار تاثیر مخرب کمبود ویتامین D در بدن
کمبود ویتامین D بر سلامت جسمی و روانی افراد تاثیر مخرب می‌گذارد.
 

چهار تاثیر مخرب کمبود ویتامین D در بدن

به گزارش خبرنگار مهر، کمبود ویتامین D میتواند موجب شکنندگی یا بدشکلی استخوانها شود. کمبود ویتامین D با مشکلات دیگری نظیر افسردگی، چاقی، تعریق سر و مشکل رودهای نیز همراه است.

افسردگی سروتونین، هورمون مغزی مرتبط با بهبود خلق و خو، با قرارگیری در معرض نور افزایش یافته و با کاهش قرارگیری در معرض نور خورشید اُفت میکند. در سال ۲۰۰۶، دانشمندان تاثیرات ویتامین D را بر سلامت روان ۸۰ بیمار مسن بررسی کردند و دریافتند افراد دارای پایینترین میزان ویتامين D يازده برابر بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.

چاقی یا اضافه وزن ویتامین D یک ویتامین شبه هورمون و محلول در چربی است، بدین معنا که چربی بدن به عنوان مخزنی برای جمع آوری این ویتامین عمل میکند. افراد چاق و دارای اضافه وزن در مقایسه با افراد لاغرتر به ویتامین D بیشتری نیاز دارند.

تعریق سر یکی از اولین نشانههای کمبود ویتامین D، عرق کردن سر است. در حقیقت پزشکان از مادران در مورد عرق کردن سر نوزاد تازه متولدشدهشان پرسش میکنند تا از احتمال کمبود ویتامین D آنها مطلع شوند.

مشکل رودهای از آنجائی که ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است، در صورتی که فرد دارای مشکلات معده-روده ای باشد بر تواناییاش در جذب چربی تاثیر میگذارد و در نتیجه جذب ویتامینهای محلول در چربی نظیر ویتامین D هم کاهش مییابد. همین مسئله موجب بروز مشکلات رودهای نظیر بیماری رودهای کرون، حساسیت گلوتن سلیاک و غیرسلیاک، و بیماری روده التهابی میشود.

همشهری

نظر بینندگان
  نظر شما

نام و نام خانوادگی *

پست الکترونیک

متن نظر *

تـبـلیـغــــات