Shadow Shadow
Donate Darunama
تاریخ : 1395/09/23 بازدید : 146 چاپ
شگفت انگیزترین جراحی‌های پزشکی ۲۰۱۶
با پیشرفت‌‎های چشمگیری که در زمینه جراحی صورت گرفته است، تقریبا تمام بخش‌های بدن قابل پیوند هستند و برخی از اعمال جراحی حتی شدیدترین صدمات وارد شده به بدن را ترمیم می‌کند.
 

شگفت انگیزترین جراحی‌های پزشکی ۲۰۱۶

به گزارش ایرنا از مدیکال ساینس، در میان تمام جراحیهای صورت گرفته در سال 2016 میلادی، چهار مورد از نظر پزشکان به عنوان برترین دستاوردهای این علم انتخاب شده اند.

ایمپلنت مغزی ایمپلنت مغزی، امکان برقراری ارتباط را در اختیار بیمار مبتلا به ALS قرار داد.

بیماری ALS (اسکلروز آمیوتروفیک جانبی) یک بیماری عصبی پیشرونده است که سبب زوال تدریجی سلولهای عصبی میشود و توانایی حرکتی بیمار را سلب میکند. سالانه حدود شش هزار و 400 آمریکایی با این بیماری تشخیص داده میشوند.

شیوه مقابله با این بیماری با اختراع یک ایمپلنت دگرگون شد. محققان با استفاده از یک عمل جراحی پیچیده ایمپلنت را در جمجمه بیمار جاسازی کردند. ایمپلنت مجهز به چند کاوشگر (probe) است که به دستگاهی که زیر پوست ناحیه سینه بیمار کار گذاشته شده، متصل میشود و اطلاعات را به تبلت نصب شده روی صندلی چرخدار بیمار ارسال میکند و به این ترتیب افکار بیمار روی تبلت نمایش داده میشود و از این طریق مهارتهای ارتباطی بیمار مجددا برقرار میشود. گزارش کامل این دستاورد در پایگاه خبری سی ان ان وجود دارد.

اصلاح ژنتیکی جنین انسان می توان سال 2016 را سال تحول در علم ژنتیک نامید. اصلاح ژنتیکی جنین انسان یکی از مهمترین دستاوردهای این رشته در سال جاری است. محققان به کمک دستگاهی به نام CRISPR-Cas9، موفق به اصلاح ژنتیکی جنین سالم شدند. گرچه به این جنین آزمایشگاهی اجازه رشد داده نشد، ولی امید است در آینده ای نزدیک با استفاده از این روش بتوان بسیاری از بیماریهای ژنتیکی را در دوران جنینی پایان داد. گزارش کامل این دستاورد در پایگاه NPR وجود دارد.

جفت مصنوعی وجود جفت برای رشد و بقای جنین ضروری است و معمولا زمانی که مشکلی در جفت بوجود آید، بقای جنین با مشکل مواجه میشود. محققان در ماه می سال 2016 میلادی با استفاده از جفت مصنوعی موفق به بقای یک هفته ای یک بره زودرس شدند. این روش هنوز در انسان آزمایش نشده است؛ ولی امید میرود در آینده ای نزدیک مشکلات مرتبط با جفت را حل کند.

اولین جراحی رباتیک در ماه سپتامبر سال جاری میلادی، اولین جراحی کاملا رباتیک در چشم بیمار انجام شد. بیمار یک مرد 70 ساله بود که باید غشای شبکیه چشمش برداشته میشد. محققان دانشگاه آکسفورد بر این باورند که با استفاده از این روش میتوان با استفاده از سلولهایبنیادی و ژندرمانی، مشکلات شبکیه را با دقت بالایی حل کرد.

همشهری

نظر بینندگان
  نظر شما

نام و نام خانوادگی *

پست الکترونیک

متن نظر *

تـبـلیـغــــات