Shadow Shadow
Donate Darunama
تاریخ : 1395/10/01 بازدید : 173 چاپ
اسمارت‌فون عامل چاقی در نوجوانان
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد کودکانی که ساعت‌ها و برای مدت طولانی با تبلت، گوشی‌های هوشمند و یا کامپیوتر خود مشغول هستند، بیشتر در معرض ابتلا به چاقی قرار دارند.
 

 اسمارت‌فون عامل چاقی در نوجوانان

محققان دریافته اند کسانیکه روزانه برای مدت پنج ساعت یا بیشتر از دستگاههای دارای صفحه نمایش استفاده میکنند، احتمالا نوشابههای شیرین را دو برابر مصرف میکنند و در فعالیتهای فیزیکی خیلی کم شرکت دارند.

در نتیجه، این کودکان در مقایسه با بچههایی که به هیچ وجه از گوشیهای هوشمند یا تبلت استفاده نمیکنند، با ۴۳ درصد افزایش خطر ابتلا به چاقی روبرو هستند.

محققان کشف کرده اند که از هر پنج نوجوان در آمریکا، یک نفر بیش از پنج ساعت در روز، وقت خود را در گوشیهای هوشمند، تبلت، کامپیوتر و بازیهای ویدئویی صرف میکند. در مقابل، تنها ۸ درصد از بچهها بیش از پنج ساعت در روز تلویزیون تماشا میکنند.

مطالعات قبلی مشاهده بیش ازحد تلویزیون را با افزایش مصرف نوشیدنیهای شیرین، غذاهای آماده، شیرینی و تنقلات شور مرتبط دانسته اند که همگی منجر به افزایش خطر ابتلا به چاقی میشوند.

سالهاپیش، بچهها در زنگ تفریح در زمین بازی، تفریح میکردند یا بعد از مدرسه به خانه آمده و در حیاط خود یا در پیاده رو بازی میکردند. اما الان آن بازیها تا حدی با بازیهای ویدئویی، فیسبوک، یوتیوب و ارسال پیامک جایگزین شده اند.

به گفته محققان وقتی بازیهای مجازی جایگزین بازیهای واقعی و تعامل و فعالیت بدنی میشوند، جای تعجب نیست که چاقی دوران کودکی درحال افزایش باشد. محققان توصیه میکنند اگر کودک شما در روز بیش از چند ساعت از گوشیهای هوشمند یا تبلت استفاده میکند، برای محدودکردنش از مشاوره یک متخصص کمک بگیرید.

همشهری

نظر بینندگان
  نظر شما

نام و نام خانوادگی *

پست الکترونیک

متن نظر *

تـبـلیـغــــات