Shadow Shadow
Donate Darunama
تاریخ : 1395/10/04 بازدید : 145 چاپ
بیشتر مسمومیت‌های دارویی با داروهای اعصاب رخ می‌دهد
دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی کاهش سموم سازمان غذا و دارو، گفت: داروهای مغز و اعصاب به ویژه داروهای ضد افسردگی بیشترین تعداد موارد مسمومیت‌های دارویی کشور را به خود اختصاص داده اند.
 

بیشتر مسمومیت‌های دارویی با داروهای اعصاب رخ می‌دهد

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی کاهش سموم سازمان غذا و دارو، گفت: داروهای مغز و اعصاب به ویژه داروهای ضد افسردگی بیشترین تعداد موارد مسمومیت‌های دارویی کشور را به خود اختصاص داده اند. به گزارش سازمان غذا و دارو، دکتر یسنا بهمنش در عین حال به این نکته هم اشاره کرد که آمار دقیقی از مسمومیت با تک تک داروها در دست نیست.

وی همچنین در خصوص شربت متادون هم اظهارکرد: اینکه بیشترین مسمومیت های دارویی مربوط به این شربت است ، مورد تایید نیست اما این موضوع ، چیزی از اهمیت دقت به مسمومیت با متادون نمی کاهد.

وی خاطرنشان کرد: متادون به عنوان یک دارو از این نظر دارای اهمیت است که با مقادیر کم آن مسمومیت شدید و حتی مرگ در کودکان رخ می دهد.

بهمنش ادامه داد: متادون دارویی است که در داروخانه ها موجود نیست و برای ترک اعتیاد به معتادان تحت درمان و آن هم در مراکز درمان نگهدارنده با متادون موسوم به ام. ام. تی (MMT ) می دهند تا به منزل ببرند. این افراد، اغلب برای پنهان کردن روند درمان خود، شربت متادون را با نوشیدنی مخلوط یا در بطری های نوشیدنی نگهداری می کنند و آن را در یخچال می گذارند که این کار ، احتمال مسمومیت بستگان را افزایش می دهد.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی کاهش سموم سازمان غذا و دارو، گفت: در بیشتر مراکز ترک اعتیاد به این نکته توجه نمی کنند که شربت متادون را داخل ظرف با در مقاوم به کودک تحویل دهند و این مساله، مسمومیت با شربت متادون را محتمل می کند.

به منش به استفاده کنندگان از شربت متادون توصیه کرد که آن را در ظرف با در مقاوم و دور از دسترس کودکان و در قفسه های بالا و غیر قابل دسترسی کودک، نگهداری کنند.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی کاهش سموم سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: شربت متادون را نباید در بطری نوشیدنی هایی مانند نوشابه قرار داد ؛چرا که بیشتر داروها از جمله شربت متادون نیازی به نگهداری در یخچال ندارند.

وی خاطرنشان کرد: یخچال به طور کلی به هیچ وجه مکان مناسبی برای نگهداری دارو نیست.

همشهری

نظر بینندگان
  نظر شما

نام و نام خانوادگی *

پست الکترونیک

متن نظر *

تـبـلیـغــــات