Shadow Shadow
Donate Darunama
تاریخ : 1395/10/08 بازدید : 197 چاپ
آزمایش ژنتیک برای چه خانواده‌هایی ضروری است؟
یک متخصص ژنتیک پزشکی، بر ضرورت آگاه‌سازی اقشار مختلف در مورد انواع آزمایش‌های ژنتیک، تاکید و توصیه‌هایی به خانواده‌ها کرد.
 

آزمایش ژنتیک برای چه خانواده‌هایی ضروری است؟

دکتر محمدحسن شیخها در گفتوگو با ایسنا، انجام آزمایش ژنتیک برای خانوادههایی که دارای سابقه بیماری هستند، ضروری دانست و اظهار کرد: سه نوع آزمایش ژنتیک برای خانوادهها توصیه میشود که شامل آزمایش قبل از ازدواج، قبل از بارداری و حین بارداری است.

وی بیان کرد: انجام آزمایش ژنتیک برای خانوادههایی که دارای سابقه بیماری خاصی هستند یا فرزند اول بیمار دارند، ضروری است.

شیخها در ادامه در مورد آزمایش غربالگری حین بارداری خاطرنشان کرد: این آزمایش در دو نوبت سه ماهه اول و سه ماهه دوم بارداری انجام میشود.

این متخصص ژنتیک پزشکی با بیان این که آزمایشات ژنتیک حین بارداری با هدف تشخیص اختلالات سندروم داون و اختلالات مغزی و قلبی نوزاد انجام میشود، گفت: کسانی که در آزمایشهای سه ماه اول بارداری، ریسک بالایی داشته باشند، آزمایش مجدد آنها در مرحله دوم که شامل نمونهگیری از مایع درون رحم است، انجام میشود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که در گذشته انجام آزمایش ژنتیک فقط به زنان اروپایی که سن بارداری آنها بیش از 35 سال بوده پیشنهاد میشد، خاطرنشان کرد: با پیشرفت علم پزشکی از سال 2008 میلادی، انجام آزمایشهای ژنتیک برای تمام زنان باردار توصیه شده است.

شیخها در ادامه بیان کرد: آزمایشهای ژنتیک به سه منظور سقط با مجوز رسمی، درمان و همچنین آمادگی روحی خانوادهها برای نگهداری فرزند معلول انجام میشود.

این استاد دانشگاه در پایان با تاکید بر آگاهسازی مردم در مورد ضرورت تشخیص بیماری توسط آزمایش ژنتیک، اظهار کرد: در برخی از موارد بیماریهایی که قبل از تولد تشخیص داده میشوند، قابل درمان است.

همشهری

نظر بینندگان
  نظر شما

نام و نام خانوادگی *

پست الکترونیک

متن نظر *

تـبـلیـغــــات