Shadow Shadow
Donate Darunama
تاریخ : 1395/10/23 بازدید : 168 چاپ
ارتباط کاهش ناگهانی وزن با اختلالات صفرا
کاهش سریع وزن به دنبال یک رژیم غذایی سخت و مصرف برخی داروها، می‌توانند سنگ صفرا را ایجاد کنند.
 

ارتباط کاهش ناگهانی وزن با اختلالات صفرا

کاهش سریع وزن به دنبال یک رژیم غذایی سخت و مصرف برخی داروها، می‌توانند سنگ صفرا را ایجاد کنند. عضو انجمن علمی طب سنتی در گفتوگو با فارس گفت: یکی از اعمال بیشمار کبد، ترشح صفراست. قسمت عمده صفرا به صورت تغلیظ شده در کیسه صفرا ذخیره میشود و تا زمانی که به آن نیاز نباشد از کیسه صفرا خارج نمیشود.

غلامرضا کردافشاری، افزود: کیسه صفرا، صفرای غلیظ خود را در پاسخ به بعضی محرکهای دستگاه گوارش مانند ورود غذای چرب به آن و ترشح برخی از هورمونها، آزاد میکند. برخی شرایط غیرطبیعی مثل افزایش نامتناسب برخی از ترکیبات تشکیل دهنده صفرا، باعث رسوب صفرا در کیسه صفرا و تشکیل تدریجی سنگ میشود.

کرد افشاری در خصوص عوامل تشکیل سنگ در کیسه صفرا گفت: سنگهای کیسه صفرا شیوع نسبتا زیادی دارند. از دیدگاه طب نوین عواملی که میتوانند باعث تشکیل سنگ در کیسه صفرا شوند شامل چاقی، رژیم غذایی پرکالری و چرب، عوامل ژنتیکی، کاهش حرکت و اختلالات تخلیه کیسه صفراست(مثلا در اثر جراحیها، تغذیه وریدی، سوختگی) همچنین مصرف قرصهای ضدبارداری، حاملگی، کاهش سریع وزن به دنبال یک رژیم غذایی سخت و مصرف برخی داروها میتوانند این سنگ را ایجاد کنند.

این متخصص طب سنتی، مهمترین علامت وجود سنگ در کیسه صفرا را، احساس درد و فشار شدید و مداوم در قسمت بالا و راست شکم دانست و گفت: غالباً ناحیه بین دو کتف، کتف راست یا شانه تیر میکشد. این درد معمولا به طور پایدار وجود دارد ولی گاهی شدت آن بسیار افزایش مییابد که این درد شدید میتواند از 15 دقیقه تا 5 ساعت طول بکشد و سپس به آرامی فروکش میکند.علاوه بر درد، علائمی همچون، احساس مبهم پری در معده، آروغ زدن و نفخ شکم نیز میتواند نشانه وجود سنگ صفرا باشد.

کرد افشاری، سادهترین و پرکاربردترین روش تشخیص سنگهای کیسه صفرا را سونوگرافی دانست.

همشهری

نظر بینندگان
  نظر شما

نام و نام خانوادگی *

پست الکترونیک

متن نظر *

تـبـلیـغــــات